fbpx
İçeriğe geç

Akupunktur Tedavisi

Op. Dr. Serif Yavuz

Akupunktur Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar!

Zayıflamak; fazla kilolarından şikayet edenlerin en büyük isteklerinden birisi olarak biliniyor. Tıbbın ve teknolojinin gelişmesi sayesinde her geçen gün yepyeni zayıflama yöntemleri ortaya çıkıyor. Bu noktada, akupunktur tedavisine ayrı bir parantez açmalıyız. Bugüne kadar zayıflama dışındaki sunmuş olduğu tedavi seçenekleriyle bilinen akupunktur sayesinde zayıflamak da mümkün! Yazımızda, akupunktur tedavisi ile ilgili olarak merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Başlıklar

Akupunktur Nedir?

Çinlilerin kendilerine özgü tedavi yöntemleri yüzyıllardan bu yana biliniyor. Akupunktur da geleneksel Çin şifa yöntemlerinden yalnızca birisi! Vücudun belirli bölgelerine ince iğnelerin batırılması şeklinde uygulanan akupunktur tedavisi; tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son derece popüler! Bütünsel bir tedavi yöntemi olan akupunktur; bundan 3000 yıl öncesine dayanıyor. Tıbbi tedavinin yanı sıra ek olarak uygulanan akupunktur; doktor tavsiyesine bağlı olarak yapılmalı!

Akupunktur; tıptaki birçok kelime gibi Latinceden türetilmiştir. Cilt üzerindeki belirli noktalara çok ince iğnelerin batırılması işlemi akupunkturu özetler. Bu işlem sayesinde iğne batırılan bölgelerin uyarılması hedeflenir. Akupunktur; binlerce yıldan bu yana birçok hastalığın tedavi edilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Hatta, geleneksel Çin tıbbının en bilinen tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Akupunktur sayesinde vücudun enerji akışının dengelenmesi ve bu sayede organizmanın kendi kendisini iyileştirme gücünün artması hedeflenmektedir.

Akupunktur; son derece şifalı bir yöntem olsa da birçok kişi için yabancı bir kavram olduğunu söyleyebiliriz. Bir başka deyişle, etkisinin tam olarak ne olduğu bilinmemektedir. Cilde bastırılan iğnelerin vücuttaki etkisinin ne şekilde gerçekleştiğine dair halen daha aklında soru işaretleri bulunanlar vardır. Ancak, yapılan ve yapılmaya devam eden çalışmalar neticesinde akupunkturun beyindeki pozitif ruh halini sağlayan ve ağrıya karşı etkili olacak maddelerin salınımını arttıran etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bir başka deyişle, halk arasında mutluluk hormonları olarak bilinen serotonin ve endorfinleri içeren maddeler sayesinde herhangi bir rahatsızlığın iyileşme süreci daha kısa olmaktadır.

Akupunktur; bilhassa belirli ağrılar ve rahatsızlıklar üzerine yoğunlaşmış bir tedavi türüdür. Bu rahatsızlıkların başında sırt ve eklem problemlerinden kaynaklanan ağrılar olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, dünyanın farklı ülkelerinde de akupunktur tedavisine dair çalışmalar yürütülmektedir. Son olarak, ABD’de yapılan bir çalışmayla akupunkturun kronik ağrılar üzerinde plaseboya kıyasla daha iyi olduğu saptanmıştır. Ancak, yine de akupunkturun nasıl etki ettiğini detaylı şekilde söylemek gerekirse;

 • Yukarıda bahsettiğimiz gibi hormonlar aracılığıyla
 • Sinir sistemi aracılığıyla
 • Kan damarlarının aktivasyonu aracılığıyla
 • Kasların gevşetilmesi aracılığıyla
 • Bağışıklığı güçlendirme aracılığıyla

Sonuç olarak, akupunktur; birçok kişinin zannettiğinin tam aksine vücut üzerinde birçok açıdan fayda sağlar.

Gizlilik

Doktor veya sağlık ekibi ile paylaşılan tüm bilgiler sadece hastanın kişisel onayı ile paylaşılmaktadır.

Şeffaflık

Ameliyattan sonra ne bekleyeceğini bilmesi için hastayı ameliyatın tüm detaylarını bilmesini sağlamak için çalışıyoruz.

Profesyonellik

Istisnasız tüm hastalara en yüksek kalitede profesyonel hizmet sunmak için her zaman gerekli çabayı göstermeye çalışıyoruz.

Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akupunktur tedavisinden faydalanmak isteyen çok sayıda insan olsa da bu tedavinin nasıl yapıldığına dair merakı olanların sayısı da bir o kadar çoktur. İğne batırma şeklinde uygulanan tedavinin acılı ve ağrılı olacağına dair bir inanış vardır. Ancak, akupunktur tedavisinde kullanılan iğneler; akupunkturun hangi hastalık için uygulanacağına bağlı olarak farklı bölgelere batırılmaktadır. Bunun yanı sıra, akupunktur tedavisinde hem steril hem de tek kullanımlık iğnelerden faydalanılır. Bir başka deyişle, hastanın sağlığını tehdit eden herhangi bir durum söz konusu değildir. Buna ek olarak, hasta, yalnızca iğnenin girişini hisseder. Bunun dışında ciddi bir ağrı veya acı söz konusu olamaz. İğnenin uygulandığı bölgelerde bir süre sonra hafif bir sıcaklık hissi meydana gelir. Ayrıca, iğnenin hastanın vücudunda 20 ila 30 dakika arasında kaldığını söylemeliyiz.

Akupunktur tedavisinin başarılı olması için özel stimülasyon teknikleri kullanılır. Bir başka deyişle, duruma göre iğnelerin ısıtılması, yukarı veya aşağı hareket ettirilmesi, bilinçaltı uyarma akımıyla uyarılması gibi işlemler yapılabilir.  Akupunktur noktalarının kullanılmasıyla yapılan farklı tedavi prosedürleri de vardır. Akupresör yöntemi; bahsettiğimiz tedavi yöntemlerinden birisidir. Akupunktur noktalarına parmaklarla masaj yapılarak bu bölgede toplanan enerji yoğunluğunun azaltılması hedeflenir. Bu sayede, ilgili noktalarla alakası olduğu düşünülen organların bu yöntem ile rahatlatılması amaçlanır.

Akupunktur noktaları; cildin farklı bölgelerine göre değişen derinin 2mm ila 4cm derinliğinde yer almaktadır. Buna ek olarak, lazer akupunkturuyla ilgili olarak bilinmesi gereken bir detay vardır. İlgili noktalara lazer iğne adı verilen ancak gerçek bir iğne olmayan lazer ışığı darbesiyle ulaşılarak gerekli uyarım sağlanmaktadır. Bu yüzden, lazer akupunkturu bilhassa iğneden korkan yetişkinler ve çocuklar arasında popüler bir yöntemdir.

"akupunktur; ne kadar faydalı bir tedavi yöntemi olduğunu yıllardan bu yana ispatlamıştır"

Op. Dr. Serif Yavuz

Akupunkturun Kullanım Alanları Nelerdir?

Akupunktur tedavisi sayesinde birçok insanın hastalıklarına çare bulunabilir. Akupunktur; Dünya Sağlık Örgütü tarafından 40 hastalığın tedavisinde kullanılabilecek bir yöntem olarak tanımlanmıştır. Akupunktur hangi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor diye merak edenlere:

 • Zayıflamak
 • Sigarayı bırakmak
 • Vajinal rahatsızlıklar
 • Alerji tedavisi
 • Bronşit ve astım gibi solunum yolu rahatsızlıkları
 • Romatizma hastalıkları
 • Sindirim sistemi problemleri
 • Migren
 • Bağ ağrısı
 • Sırt ağrısı

şeklinde cevap verilebilir. Bunun yanı sıra, yazının başında da belirttiğimiz üzere akupunktur; özellikle son yıllarda zayıflamak isteyenlerin tercih ettiği bir yöntem haline gelmiştir. Bunun yanı sıra, hamileliğin son birkaç ayında akupunktur tedavisine başvurulması; doğum sürecinin kısalmasına sebebiyet verebilir. Fakat, yine de akupunkturun hamile kadınlar tarafından kullanılması sırasında mutlaka doktor tavsiyesi ve izni alınmalıdır.

Akupunktur Ağrılara Nasıl Etki Eder?

Akupunktur; var olduğu günden bu yana rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Bilhassa son yıllarda ağrı tedavisi üzerine yoğunlaşan akupunktur; bulantı ve kusmayı hafifleten, aynı zamanda doğum sürecini kısaltan ve ağrısız hale getiren bir yöntem olarak bilinmektedir. Akupunkturun ağrı tedavisinde kullanılması yönünde birçok çalışma yapılmaktadır. Almanya’da yapılan bir araştırmada diz osteoartritine bağlı ağrılarda akupunktur tedavisinin kullanılmasının son derece işe yaradığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, birçok kişinin korkulu rüyası olan gerilim tipi baş ağrısında da ağrının görüldüğü yere en az yüzde 50 oranında etki eden bir tedavi yöntemidir. Sonuç olarak, akupunktur; baş, boyun, sırt, diz ağrılarında ağrıyı yönetme açısından son derece başarılı sonuçlar alınmasını sağlayan bir yöntem olarak dikkat çekmektedir. Buna ek olarak, akupunktur; çok daha farklı rahatsızlıkların tedavisinde de işe yaramaktadır. Saman nezlesi, tenisçi dirseği, alerjik astım, işlevsel mide ve bağırsak problemleri gibi sorunların ortadan kaldırılmasında akupunktur tedavisi faydalı sonuçlar vermektedir.

Akupunktur ile Zayıflamak Mümkün Müdür?

 

Akupunktur tedavisi; yukarıda da bahsettiğimiz gibi ağrılar başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasında işe yaramaktadır. Ancak, isteyenler, akupunktur sayesinde zayıflayabilirler. Çünkü, akupunktur; metabolizmayı hızlandırmak başta olmak üzere iştahı azaltmak, beyindeki açlık merkezine baskı yapmak ve stresi azaltmak gibi etkilere sahiptir. Bir başka deyişle, kilo vermek için gerekli olan tüm etmenleri sağlayan bir tedavi yöntemi olmaktadır.

Kilo almak; geleneksel Çin tıbbı tarafından farklı yorumlanmaktadır. Vücuttaki dengesizliklerden dolayı insanların kilo aldığına inanılır. Bunun sebebi ise organların veya hormonların işlevsel bozukluk yaşamasıyla yakından ilgilidir. Akupunktur ise bahsettiğimiz dengesizliklere çözüm bulur. Ancak, kilo vermek isteyenlerin akupunktura ek olarak diyet ve egzersiz yapması da gereklidir. Bunun yanı sıra, kilo vermek için gerekli akupunktur noktaları kulakta yer alır.

Sonuç olarak, akupunktur; ne kadar faydalı bir tedavi yöntemi olduğunu yıllardan bu yana ispatlamıştır

yuze-yag-enjeksiyonu-serif-yavuz

Yüze Yağ Enjeksiyonu

Yüze Yağ Enjeksiyonu Op. Dr. Serif Yavuz Yaşlanma başta olmak üzere farklı sebeplerden dolayı yüz ile ilgili birçok probleme rastlanmaktadır. Bu noktada, imkanların gelişmesi sayesinde bilhassa

devamını oku »
yuz-germe-islemleri-serif-yavuz

Yüz Germe

Yüz Germe Op. Dr. Serif Yavuz Yüz germe, hem estetik kaygılar, hem de tıbbi bir gereklilik için yapılan işlemdir. Genetik ve yaşlanma sebebiyle yüzde oluşan sarkmalar

devamını oku »

Yüz Estetiği

Yüz Estetiği Op. Dr. Serif Yavuz  Burun Ucu Estetiği Burun Estetiği Revizyon Burun Estetiği Primer Burun Estetiği Boyun Germe Yüz Germe Kepçe Kulak Estetiği Göz Kapağı

devamını oku »
Seninle iletişime Geçelim

profesyonel ekibimiz sizinle kendi dilinizle iletişime geçecektir.

İletişim Formu