Op. Dr. Şerif Yavuz'un Web sitesine hoşgeldiniz!
jinekomasti-article
Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı; Jinekomasti

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı; Jinekomasti

Jinekomasti ; Estetik operasyonlara sadece kadınların ihtiyaç duyduğu gibi bir algı olsa da erkekler de bazı durumlarda estetik ameliyat olmaktadır. Bu durumların başında da jinekomasti yani erkeklerde meme büyümesi gelmektedir. Genellikle ergenlik döneminde rastlanan jinekomasti nedir, jinekomasti belirtileri nelerdir, jinekomasti ameliyatı riskli midir sorularının cevaplarını bu yazımızda detaylı bir şekilde anlatacağız.

jinekomasti 

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı; Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti erkeklerde hormon dengesizliği ile memelerin büyümesi durumudur. Kadınlık hormonu olan östrojenin vücutta fazla salgılanması ve erkeklik hormonu testosteronun azalması meme dokusunda normal olmayan büyümeye neden olur. Erkeklerin birçoğunda ergenlik döneminde görülse de bebeklerde ve ileri yaş erkeklerde de jinekomasti görülebilmektedir. Sebepleri farklı olsa da her yaşta erkek jinekomasti ile karşılaşabilir.

Jinekomasti bir hastalık değildir. Erkeklerde meme büyümesine neden olan yani östorojen hormonun neden artış gösterdiği tespit edildiğinde önüne geçilebilmektedir. Örneğin, prostat tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, antibiyotikler, sakinleştirici ilaçlar, steroidler, hormonlu meyve ve sebzeler jinekomastiye neden olabiliyor. Bu ilaçların kullanımı doktorlar ile gözden geçirilmeli ya da hormonlu gıdaların tüketimi durdurulmalıdır. Önlemek mümkün olsa da dış görünüşte gerçekleşen değişiklik birçok erkeğin rahatsızlık duymasına neden oluyor. Jinekomasti ameliyatı da bu rahatsızlığı ortadan kaldırıyor.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Jinekomasti ameliyatı gerçekleşmeden önce gerçekten bu sorunu yaşadığınızın tespit edilmesi gerekiyor. Kişi memelerinde şişlik, geçmeyen ağrı, aşırı hassasiyet hissediyorsa bu belirtileri önemsemelidir. Ayrıca bazı durumlarda meme ucundan sıvı gelmesi de jinekomasti belirtileri arasında yer alır. Doktorunuz sizi muayene ettikten sonra jinekomasti olduğunu düşünüyorsa meme ultrasonu ve hormon analizleri isteyecektir.

Jinekomastinin en etkili ve kesin çözümü cerrahi müdahaledir. Jinekomasti ameliyatının nasıl olacağı jinekomastinin türüne göre belirlenmektedir. Yağlı tip, glandüler tip ve karışık tip olmak üzere farklı jinekomasti türleri görülmektedir. Yağlı tip jinekomasti için liposuction yapılırken glandüler jinekomasti de meme dokusu ameliyat ile alınmaktadır. Karışık tip jinekomasti de hem cerrahi müdahale hem de liposuction yapılır.

Jinekomasti tedavisinde cerrahi müdahale genel anestezi altında gerçekleşir ancak hastanın durumuna ve isteğine göre de cerrah lokal anestezi olmasına karar verebilir. Genel anestezi alan bir hasta jinekomasti ameliyatı sonrası bir gün müşahede altında tutulur. Lokal anestezilerde ise aynı gün içerisinde de hastanın taburcu olması mümkündür. Hastaneden taburcu olma zamanını hastanın durumu ve cerrahın kararı belirlemektedir.

jinekomasti

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı; Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci oldukça hızlı gerçekleşiyor. Hasta uyarıları dikkate alır ve kendine iyi bakarsa jinekomasti ameliyatı sonrası daha sorunsuz geçecektir. Jinekomasti ameliyatından sonra hastayı neler bekliyor ve hangi kurallara uyması gerekiyor, gelin beraber bakalım.

 • Jinekomasti sonrasında ödem, şişlik, hassasiyet ve bazen de morluklar yaşanacaktır. Yaklaşık bir hafta içerisinde bu rahatsızlıklar yavaş yavaş azalacaktır, endişe edilecek bir durum değil. Hassasiyet biraz daha uzun sürebiliyor ancak hastayı rahatsız edecek boyutta değildir.
 • Hasta kendini yormamak şartı ile normal yaşantısına çok hızlı dönebilir ancak kas ağrıları ilk günler hastayı zorlayacaktır. Bu nedenle 3-4 gün hastanın evde dinlemesi önerilir. El kol ve omuz hareketleri gibi göğüs bölgesini etkileyecek hareketleri yapmaması gerekir.
 • En önemli kural korse kullanımının düzenli olasıdır. Jinekomasti ameliyatından hemen sonra jinekomasti korsesi kullanılıyor. Jinekomasti korsesinin genellikle 3-6 hafta kullanılması önerilse de hastanın durumuna özel olarak bu süreyi doktor belirleyecektir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatı

Jinekomasti ameliyatı, birçok erkeğin hayatını daha özgüvenli ve mutlu yaşamasını sağlayan önemli bir ameliyattır. Jinekomasti her yaşta olabilir ancak jinekomasti ameliyatı için 18 yaşına kadar beklenmesi gerekmektedir. Eğer kişi çok büyük psikolojik sorunlar yaşıyorsa 17 yaşında da jinekomasti ameliyatı olabilir. Jinekomasti ameliyatı fiyatı ve diğer detaylar için lütfen bizimle iletişime geçin.

Siz de yeni bir görünüme sahip olmak istiyorsanız hemen randevu alın
meme-kucultme
Meme Küçültme Ameliyatı Gebeliğe ve Emzirmeye Engel Olur Mu?

Meme Küçültme Ameliyatı Gebeliğe ve Emzirmeye Engel Olur Mu?

Meme küçültme ameliyatı birçok kadının hayatını daha konforlu hale getiren, estetik kaygıların yanı sıra çoğu fiziksel rahatsızlığı da engelleyen bir operasyondur. Reduction mammaplasty denilen meme küçültme ameliyatı olmaya karar veren kişiler, “Bu ameliyat gebeliğe ve emzirmeye engel olur mu, meme küçültme ameliyatını ne zaman yaptırmalıyım?” sorularının cevaplarını merak etmektedir. Bu yazımızda meme küçültme ameliyatının gebelik ve emzirme ile olan ilişkisini sizlere anlatacağız.

Meme Küçültme

 

Meme küçültme estetiği, son yılların en çok tercih edilen ve sonuçları ile yüz güldüren ameliyatları kapsamaktadır. Memelerin normalden büyük ve sarkık olduğu durumlarda tercih edilen meme küçültme ameliyatları, hastanın özel yaşantısındaki sorunlardan medikal sorunlara kadar birçok problemi sonlandırmaktadır. Bu problemleri şu şekilde belirtebiliriz;

 • Memelerin ağırlığı nedeniyle yaşanan bel ve boyun ağrıları
 • Günlük ya da sportif birçok hareketi yapamama, hareketlerin kısıtlanması
 • Omuzları ve sırtı yara yapan sutyen izleri
 • Meme altında oluşan mantar ve yaralar
 • Bedene uygun kıyafet bulamama
 • Diğer kişilerin rahatsız edici bakışları

Yukarıdaki sorunları yaşayan birçok kadın meme küçültme estetiğine karar vermektedir. Ancak meme küçültme ameliyatı, meme gelişiminin tamamlandığı 20 yaş ve üzeri kadınlar için uygundur. Ayrıca hasta ameliyat öncesinde hekim ile bazı bilgileri paylaşmalıdır. Ameliyattan sonraki süreçte gebelik planlanıyor ise mutlaka hekime bilgi verilmelidir; çünkü meme küçültme ameliyatında yağ dokusu alınırken süt bezlerinin de etkilenmesi söz konusudur. Meme küçültme ameliyatı gebeliğe bir engel değildir; ancak emzirme ile ilgili riskler barından bir ameliyattır

Meme Dikleştirme

Meme Küçültme Sonrası Emzirme

Anne sütü bir bebeğin gelişimi için gerekli olan en önemli şeydir. Ayrıca emzirme, anne ile bebeğin arasında kurulan duygusal bağı güçlendiren de bir eylemdir. Bu nedenle emzirme ve anne sütü önerilmekte, kadınlar bu konuda bilinçlendirilmektedir. Meme küçültme ameliyatı süt bezi ve süt kanallarını etkileme ihtimali olan bir ameliyattır. Farklı teknikler kullanılarak süt bezi ve süt kanallarının etkilenmemesi sağlanmaya çalışılır ancak risk yine de devam etmektedir. Bu nedenle ameliyat öncesinde cerrah ile her konu detaylı bir şekilde görüşülmelidir.

“Göğsümü küçültmek istiyorum” diyen ve gebelik planlayan kadınların meme küçültme ameliyatının bu risklerini göz önünde bulundurması gerekmektedir. Meme küçültme ameliyatında meme dokusu çıkarılmaktadır, süt kanalları da meme dokusu içinde dağınık bir şekilde yer alır. Bu nedenle süt kanalları ameliyat esnasında kısmen veya tamamen etkilenebilmektedir. Bu durum aile planlamasını tamamlamış ya da yaşı gebelik için ileri olan hastalar için bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak anne olmayı planlayan hastalar, küçültme ameliyatını cerrah ile beraber değerlendirmeli ve riskleri göz önünde bulundurmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşen bir ameliyattır ve en fazla 4 saat sürmektedir. Ameliyattan sonraki iki hafta boyunca hastanın kontrolleri yapılır ve bu iki haftanın sonunda da dikişiler alınır. Hasta bir hafta sonra sosyal yaşantısına dönebilir ancak kendine çok dikkat etmesi, düzenli bir şekilde özel sutyenini ve dikişiler için de özel kremini kullanması tavsiye edilir.

Bu noktalara dikkat eden hastalarda iyileşme daha hızlı olmaktadır. Meme küçültme ameliyatı olanlar, hafifleyen bedenleri ile birçok medikal rahatsızlıktan kurtulur. Dış görünüşlerindeki olumlu değişiklik daha özgüvenli ve daha mutlu olmalarını da sağlamaktadır. Gebelik ve emzirme ile ilgili düşünceleri net olan kişiler, meme küçültme ameliyatı ile daha konforlu bir yaşama devam edebilirler. Meme küçültme ameliyatı fiyatları ve ameliyat hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen kliniğimizi arayın.

Siz de yeni bir görünüme sahip olmak istiyorsanız hemen randevu alın
memediklestirme-protez
Meme Estetiğinde Hangi Protezler Kullanılır?

Meme Estetiğinde Hangi Protezler Kullanılır?

Meme Protezleri;  Meme estetiği; birçok kadının hayalini kurduğu bir operasyondur. Kadınların meme dokusunun boyutu farklı etkenlerden dolayı değişkenlik göstermektedir. Genetik faktörler başta olmak üzere emzirme ve fazla kilo alıp vermeye bağlı olarak meme dokusunda farklılıklar yaşanır. Ayrıca, gelişimi tamamlanan kadınlarda memelerin oransal olarak küçüklüğü, var olan şekil bozuklukları ve sarkmalar da ciddi sıkıntılar yaratmaktadır. Meme dokusu hacminin arttırılması ve hedeflenen estetik meme görüntüsüne ulaşılması noktasında tek çare meme estetiği olmaktadır.

Meme büyütme estetiği sırasında yukarıdaki paragrafta bahsettiğimiz durumları ortadan kaldırmak için silikon meme protezlerinden faydalanılır. Bu protezler ile ilgili olarak akıllarda soru işaretleri olsa da doğal görünümlü olduklarını söylemeliyiz. Uzun yıllar boyunca sahip oldukları şekillerini koruyabilirler. Bunun yanı sıra, ek bir işleme gerek dahi duymazlar.

Meme Estetiğinde Hangi Protezler Kullanılır?

 

Meme Protezi Nedir? Ne İşe Yarar?

Meme estetiğinin öncesinde hasta detaylı bir muayeneden geçirilir. Muayene sırasında meme dokusu, ölçüleri, şekli ve hastanın istediği meme büyüklüğü gibi faktörler dikkate alınır. Bu etkenler ışığında kullanılacak olan meme implantına ve protez boyutuna karar verilir. Ancak, implant veya protez; hastanın meme yapısına uygun şekilde  belirlenir. Bir başka deyişle, kullanılacak protez tipi ve boyutu kişiden kişiye değişir. Uygun protez seçimi ile meme estetiğinin başarılı olması sağlanır. Meme büyütme için dünyada en sık kullanılan yöntem silikon protez uygulamasıdır. Memeye yağ enjeksiyonu da meme büyütme için uygulanan bir diğer işlemdir.

Meme protezi; meme büyütme operasyonları sırasında hacmini kaybetmiş veya gerekli hacimde olmayan meme dokusunun taklit edilmesi amacıyla kullanılır. Bu operasyonlarda kullanılan protezler silikon materyal içerir ve silikon implant adı da verilir. Meme protezlerinin son derece sağlam olduğunu söyleyebiliriz. Dış yüzeyinin dayanıklı bir silikon ile kaplı olması meme protezinin en önemli özelliğidir. Ancak, dış kısımlarının tam aksine iç kısımlarının yumuşak ve jel kıvamında olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, implantların şekil, büyüklük, yüzey ve içerik bakımından farklı özellikleri bulunur. Düz veya pürtüklü yüzeylere sahip olan implantların , aynı zamanda serum fizyolojik, silikon jel veya hem silikon hem serum fizyolojik içeren çeşitleri de vardır.

Meme Estetiğinde Hangi Protezler Kullanılır?

Meme Protezleri Çeşitleri Nelerdir?

Meme estetiği operasyonunda kullanılan protezlerin içeriğinde çoğunlukla silikon maddesi bulunmaktadır. Fakat, yukarıda da belirttiğimiz gibi farklı özelliklerine göre adlandırılırlar. Meme implantları; şekillerine göre yuvarlak ve anatomik olarak ikiye ayrılır. Yuvarlak meme silikonları; orta kısmının kalın olmasıyla dikkat çeker. Memedeki uygun bölgeye yerleştirilmeleri ile beraber memenin dekolte bölgesinde dolgun bir görünüm elde edilmesini sağlarlar. Anatomik adı verilen damla silikonlar ise üst kısmı ince, alt kısmın ise daha kalın oluşuyla bilinir. Göğüsün alt kısmında dolgun bir görünüm yaratmaktadır. Bu protezin memeye istenilen şekli vermesi, memenin anatomik yapısıyla daha uyumlu olmasından dolayı tercih edildiğini söyleyebiliriz. Yuvarlak veya anatomik olarak bilinen bu protezlerin hangisinin kullanılacağı ise hastanın özelliklerine ve isteğine göre değişkenlik gösterir.

Meme protezleri; içeriklerine göre de sınıflandırılır. Silikon veya serum fizyolojik içerikli olarak farklı meme protezleri bulunur. Serum fizyolojik içerikli meme protezlerinin dışında silikondan oluşan koruyucu bir tabaka vardır. İçerisinde serum fizyolojik bulunan meme silikonlarının yerleştirilmesi son derece kolaydır. Ameliyat esnasında boş olarak yerleştirilir, ardından istenilen hacimde serum fizyolojik ile doldurulur. Ancak, meme protezinin zarar görmesi halinde içerisindeki tuzlu suyu dışarıya sızdırması söz konusu olabilir. Riskli bir durum olduğu dikkatlerden kaçmamalıdır. Fakat, yine de meme veya meme dokusu için büyük bir sıkıntı oluşturmazlar. Aynı zamanda silikon protezlere göre daha ağır ve sert yapıdadırlar.

Meme protezlerinin dış kılıfları ise son derece dayanıklı bir silikon  materyal ile kaplıdır. Bu protezlerin yüksek basınca dayanıklılığı laboratuarlarca test edilmiştir. Çoğu protez firması patlamaya karşı ömür boyu garanti vermektedir. Pürtüklü ve düz yüzeyli protezler arasında pürtüklü olanların ameliyat sonrası meme şeklini bozucu  kapsül kontraktürü gelişimine daha az neden olduğu için daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Siz de yeni bir görünüme sahip olmak istiyorsanız hemen randevu alın
Meme Estetiği Yaptırmayı Düşünenlerin Bilmesi Gerekenler

Meme Estetiği Yaptırmayı Düşünenlerin Bilmesi Gerekenler

Kadınlar için estetik operasyonlarının her birisi kurtarıcı niteliğindedir. Memelerinin görüntüsünden ve şeklinden memnun olmayan kadınların kendilerini kötü hissettikleri ve özgüvensiz oldukları aşikardır. Bu durum; kadınların özel hayatında ve sosyal çevresinde birtakım sorunlar yaşamasına sebebiyet verir. Dış görünüş söz konusu olduğunda insanların ne dediğine pek aldırış etmemek gerekir. Ancak, yine de bir kadın kendi göğüslerinin şeklinden rahatsız oluyorsa onun için en iyi çözüm meme estetiği yaptırmak olacaktır. 

Meme estetiği söz konusu olduğunda hastanın yaşamış olduğu sorun dikkate alınarak farklı çözümler üretilmektedir. Memelerin yapısı, hormonsal değişimler, gebelik ve sağlık sorunları gibi etmenler dikkate alınarak kadınların göğüs büyütme, küçültme, dikleştirme ve diğer estetik operasyonlara başvurması söz konusu olacaktır. Bu noktada, her ameliyat için farklı varyasyonlar dikkate alınmalıdır. 

Meme Estetiği

Meme Küçültme ve Dikleştirme Ameliyatında Nelere Dikkat Edilmeli?

Göğüslerinin büyük olmasından şikayet eden ve bu yüzden özel hayatında ciddi sorunlarla karşılaşan kadınlar için en büyük çözüm meme küçültme ameliyatı olacaktır. Fakat, meme küçültme ameliyatının önemli bir operasyon olduğunu ifade etmeliyiz. Hastanın bu operasyonda tecrübesi bulunan uzman bir doktoru tercih etmesi her şeyden önemlidir. Çünkü, operasyon sırasında birtakım komplikasyonlar meydana gelebilir. Doktorun bu komplikasyonlara çözüm bulma noktasında tecrübeli olması şarttır. Operasyondan önce hastanın göğüsleri ile ilgili tüm sorunları tek tek doktoruna danışması gerekir. Bu sayede, operasyon öncesinde en iyi şekilde planlama yapılacaktır. 

 • Meme küçültme söz konusu olduğunda hastanın anne olma konusunda net fikirlerinin olması gerekir. Bir başka deyişle, operasyondan sonra anne olmayı düşünen bir kadın; bu isteğini doktoruyla paylaşmalıdır. Çünkü, operasyon esnasında süt bezlerinin zarar görme ihtimali bir hayli fazladır. 
 • Meme küçültme operasyonu; diğer estetik operasyonlara kıyasla ağrılı bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Operasyonun ardından göğüslerde hissizlik, yanma ve batma gibi yan etkilerin oluşma ihtimaline karşı hastanın doktoruyla birebir görüşmesi ve bilgi alması gerekir. 
 • Bazı kadınlarda meme büyüklüğünden dolayı meme ucunda aşağı doğru sarkmalar meydana gelir. Bu sorundan muzdarip olan kadınların meme küçültme ve dikleştirme operasyonu için uygun olup olmadıklarına dair doktorlarıyla iletişim kurması şarttır. 

Meme dikleştirme operasyonu sırasında vücut ile meme yapısının altın oranı çıkarılır. Ameliyatın göğüs kafesine uygun olarak yapılması gerekir. Meme dikleştirme operasyonuna ihtiyaç duyanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bilhassa emzirme ve kilo alıp verme gibi durumlardan dolayı memelerde sarkmalar meydana gelir. Bu yüzden, meme dikleştirme operasyonunun gerekli olduğunu söyleyebiliriz. 

 • Meme dikleştirme operasyonu için meme implantı veya yağ enjeksiyonu kullanılır. 
 • Bu operasyonun her kadının vücut yapısına göre uygulanması şarttır. Aksi takdirde, ortaya estetik açıdan hoş olmayan görüntüler çıkacaktır. 
 • Meme volüm yapısının ölçümü yapıldıktan sonra operasyona başvurulmalıdır. Buna ek olarak, meme dikleştirme operasyonunun yanı sıra protez ve yağ enjeksiyonu gibi operasyonlar da gerekli olabilir. Doktorun yapacağı muayenenin ardından dikleştirmeye ek olarak hangi operasyonların uygulanacağına karar verilir. 

Meme Büyütme Ameliyatında Nelere Dikkat Edilmeli?

Birçok kadın göğüslerinin küçük olmasından şikayet eder. Bu noktada, göğüslerinin daha büyük olmasını isteyenler için meme büyütme operasyonu gerekli olmaktadır. Meme büyütme operasyonları iki farklı şekilde uygulanır. Meme protezi ve yağ enjeksiyonu olmak üzere iki farklı yöntem ile meme büyütme operasyonları yapılır. 

 • Meme içerisine yerleştirilen protezlerin yapısına dikkat edilmelidir. 
 • Meme dokusunda herhangi bir değişim olmamalıdır. Doğal meme görüntüsü elde edilmelidir. 
 • Meme protezlerinin süt kanallarına zarar vermemesi adına dikkatli olunmalıdır. 
Siz de yeni bir görünüme sahip olmak istiyorsanız hemen randevu alın
Meme Estetiği Fiyatları 2021

Meme Estetiği Fiyatları 2021

Kadınlar için estetik detayların erkeklere kıyasla çok daha önemli olduğunu söylemeliyiz. Bu noktada, göğüslerinin şeklinden ve büyüklüğünden memnun olmayan kadınlar çareyi meme estetiği operasyonunda bulurlar. Meme estetiği; kadınların göğüslerine şekil verilmesi işlemlerinden ibarettir. Dolgunlaştırma, büyütme, küçültme, dikleştirme gibi işlemlerin meme estetiği operasyonları kapsamında olduğunu söylemeliyiz. Meme estetiği; plastik ve estetik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir. 

Kadınların birçoğu özellikle göğüslerinin görüntüsünden ve şeklinden memnun değildir. Bu yüzden, geçmiş yıllarda tabu olarak görülen meme estetiği operasyonları her geçen gün daha da yaygın hale gelmektedir. Yalnızca Türkiye’de değil dünyada da en çok tercih edilen estetik operasyon türünün meme estetiği olduğunu söylemeliyiz. Ancak, meme estetiği operasyonu geçirmek isteyenlerin aklında meme estetiği fiyatları yer alır. Bu operasyonun maliyetini belirleyen birden çok detay bulunur. 

Meme Estetiği Fiyatları 2021

Meme Estetiği Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Meme estetiği cerrahisi söz konusu olduğunda meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme ve meme ucu estetiği gibi operasyonlar akla gelir. Bu noktada, meme estetiği fiyatları; yapılacak operasyona bağlı olarak değişir. Bir başka deyişle, meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatının maliyeti aynı olmayacaktır. 

Meme estetiği fiyatlarını belirleyen etmenler arasında ilk sırada estetik için kullanılacak olan malzemenin çeşidi ve markası yer alır. Meme büyütme operasyonlarında yuvarlak veya damla şekilli silikon protezler kullanılır. Ancak, damla şekilli protezler ile yuvarlak protezler arasında ciddi bir fiyat farkı bulunur. Buna ek olarak, estetik operasyonunda kullanılan protezler sayısız marka tarafından üretilmektedir. Yapılan estetiğin uzun ömürlü olması ve operasyon sonucunda en iyi sonuçların alınması isteniyorsa kullanılan protezlerin kaliteli olması gerekir. Bu noktada, yeni nesil ve birinci sınıf olarak tabir edilen protezler tercih edilmelidir. Ömür boyu garantili, yüksek yoğunluğa sahip, patlama ve sızıntıya karşı korumalı malzemeler kullanılmalıdır. Sonuç olarak, meme estetiği operasyonu, asla riske atılamayacak bir operasyondur. Bu yüzden, operasyonda kullanılacak olan malzemelerin en kalitelisi olması şarttır. En kaliteli markaların seçilmesi de doğal olarak operasyonun genel maliyetini arttırmaktadır. 

Meme estetiği fiyatlarını etkileyen faktörlerden birisi de ameliyatta kullanılan anestezi türü olacaktır. Bu tür operasyonlarda genellikle genel anestezi kullanılır. Genel anestezi ile gerçekleştirilen operasyonlarda hastanın bir gece hastanede kalması gerekir. Bu noktada, hastanın bir gece boyunca hastanede kalması da operasyonun maliyetini arttıran etmenlerden birisi olacaktır. Genel anestezinin yerine lokal anestezi tercih edildiğinde ise hastanın hastanede kalmasına gerek olmaz. Bu yüzden, lokal anestezi tekniğinin daha uygun maliyetli olduğunu ifade etmeliyiz. Bunun yanı sıra, estetik ameliyatların nerede yapılacağı da fiyatları etkileyen bir diğer unsur olmaktadır. Özel veya devlet hastanesi tercihi fiyatların değişmesine sebep olacaktır. Tahmin edebileceğiniz üzere hastasının rahat etmesini amaçlayan ve ona bir otel konforu vaat eden özel hastaneler vardır. Bu tür hastanelerden hizmet almayı tercih ettiğinizde ödeyeceğiniz ücret daha fazla olacaktır. Son olarak, doktor seçiminin de fiyatları etkilediğini söylemeliyiz. Alanında uzman ve başarılı bir doktorun isteyeceği ücret daha fazladır. 

Meme Estetiği Operasyonu SGK Tarafından Karşılanır Mı?

Sağlık sigortası olan vatandaşların aklında meme estetiği operasyonu maliyetinin sigorta kapsamında olup olmadığına dair sorular yer alır. Ancak, estetik operasyonları; kişinin tercihine bağlı olarak yapılır. Bir başka deyişle, herhangi bir kaza veya hasar durumundan dolayı ortaya çıkması söz konusu değildir. Sonuç olarak, özel hastanelerin SGK anlaşması olsa dahi meme estetiği maliyetini karşılamadıklarını ifade etmeliyiz. Ayrıca, özel sağlık sigortalarının kapsamında da meme estetiği yer almaz. 

Siz de yeni bir görünüme sahip olmak istiyorsanız hemen randevu alın
Meme Büyütme Ne Zaman Yapılmalıdır?

Meme Büyütme Ne Zaman Yapılmalıdır?

Birçok kadın için küçük memeli olmanın yaratmış olduğu özgüven kaybı söz konusudur. Ancak, meme büyütme operasyonu; toplumda ön yargıyla karşılanan bir operasyondur. Bu noktada, bilhassa son yıllarda bu düşünce tarzı değişmektedir. Bu yüzden, meme büyütme operasyonu; bu konuda sıkıntı yaşayan kişilerin tercihi olmaktadır. 

Meme büyütme operasyonu için hangi zamanın uygun olduğu merak edilir. Bu noktada, doğum ve evlilik süreçleri önem taşır. Bir başka deyişle, meme büyütme operasyonu için en uygun zamanın beklenmesi şarttır. 

Meme Büyütme

Meme Büyütmeye Dair Bilinmesi Gerekenler

Anne adayları; istedikleri takdirde doğumdan önce meme büyütme operasyonu geçirebilirler. Bu noktada, 18 yaşında olmak ve operasyona engel farklı bir sağlık sorunu olmamak haricinde herhangi bir şart yoktur. Meme büyütme operasyonu; bazı durumlarda genetik sorunların çözümü için gerekli olur. 18 yaşını bitirmesine rağmen memeleri gelişmemiş veya az gelişmiş kadınlar için bu operasyon son derece gereklidir. Meme dokusunun vücuda oranla küçük olması halinde operasyona ihtiyaç duyulur. Meme büyütmenin cerrahi bir yöntem dışında yapılması mümkün değildir. Meme implantları sayesinde memeler büyütülmektedir. 

Meme büyütmenin gerekli olduğu başka durumlar da bulunur. Yukarıdaki örneğin tam aksine 18 yaşına gelmesine ve memelerinde gelişim açısından herhangi bir sorun olmamasına rağmen bu operasyona ihtiyaç duyanlar olabilir. Memedeki bazı şekil bozukluklarını düzeltmek adına bu operasyona başvurulabilir. Örneğin, meme başının büyük olması veya memenin alt kısmının gelişmemiş olması ciddi sorunlar olarak dikkat çeker. Meme implantları sayesinde bu sorun çözülür. Bunun yanı sıra, meme boyutunun kalçalar ile uyumsuz olması da bu operasyonu gerekli kılar. Bir başka deyişle, vücudun bir bütün halinde uyumlu olması için meme büyütme operasyonu yaptırılabilir. 

Meme büyütme; yukarıda bahsettiğimiz genetik sorunlar haricinde herhangi bir sorunu olmayan kadınlar tarafından da yaptırılabilir. Bazı kadınlar; meme boyları vücutlarıyla uyumlu olmasına rağmen daha kadınsı gözükmek adına bu operasyonu tercih ederler. 

Meme Büyütme ile Doğum Süreci Arasındaki İlişki Nasıldır?

Meme büyütme operasyonu geçirmek isteyenlerin aklında bu operasyonun emzirmeyi olumsuz etkilediğine dair birtakım önyargılar bulunur. Ancak, operasyon sırasında işlemler meme veya kas altına uygulandığı için emzirmeye bir zarar vermesi ihtimaller dahilinde bile değildir. Bir başka deyişle, operasyonun süt vermeyi olumlu ya da olumsuz etkilemesi söz konusu olmaz. Bilhassa küçük memelerde operasyon ile beraber meme öne doğru itildiği için emzirme daha kolay hale bile gelebilir. Ancak, emzirmenin ardından memenin içinin boşalmasından dolayı silikon takmaya ihtiyaç duyulabilir. 

Anne olmaya hazırlanan hamile kadınların dokuz aylık süreçte meme büyütme operasyonu geçirmesi mümkün olmaz. Operasyon için sırasıyla annenin doğumunun sonlanması beklenir. Ardından, bebeğin emmeyi bırakması beklenmelidir. Son olarak, memeden artık süt gelmediğine bakılır. Tüm bu sürecin sonlanmasının ardından yeni doğum yapmış bir kadının meme büyütme için hazır hale geldiğini söyleyebiliriz. Operasyon için acele eden kadınlara işlemi yapacak doktor izin vermeyecektir. Aksi takdirde, meme bölgesinde ciddi deformasyonların yaşanacağını söylemek gerekir. 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bebeğini emziren kadınların aynı anda bu operasyonu geçirmesine izin verilmez. Süt verme işleminin bitmesinin ardından ortalama üç dört ay beklenmelidir. Bir başka deyişle, memenin süt verme fonksiyonu ortadan kalkmalıdır. 

Meme büyütme için akıllarda yer alan bir diğer soru ise yaş ile alakalıdır. Burun ve kepçe kulak estetiği gibi operasyonların 18 yaşından önce yapılması mümkündür. Ancak, meme büyütme operasyonu; 18 yaşından önce yaptırılamaz. Çünkü, hastanın gelişim sürecini tamamlaması beklenir. 

 

Siz de yeni bir görünüme sahip olmak istiyorsanız hemen randevu alın
× Hemen İletişime Geç