fbpx
İçeriğe geç

Botoks ve Dolgu İşlemleri

Op. Dr. Serif Yavuz

Estetik operasyonları denildiği zaman akla doğal olarak botoks ve dolgu gelmektedir. Birçok kişinin seçiminin bu iki yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Bu iki yöntemin de uygulama şekilleri bakımından birbirlerine benzediğini ifade etmek gerekir. Ancak, içerik ve etki olarak farklı özellikler taşırlar. Farklı bölgelerde farklı şikayetler için kullanılırlar. Bunun yanı sıra, ihtiyaca yönelik olarak kombin halinde aynı gün içerisinde uygulanmaları da mümkündür.

Başlıklar

Botoks Nedir?

Botulinum toksin olarak ifade edilen botoks; belirli sinir tiplerinin hareketini engelleyerek vücutta nörotoksin olarak işlev görmektedir. Botoksun enjekte edildiği kaslardaki sinir sinyalleri bloke olmaktadır. Sinir sinyallerinin kesilmesinden etkilenen kasların geçici olarak donduğunu veya felç olduğunu söylemeliyiz. Kaslar sayesinde bazı kırışıklıklar yumuşatılabilir veya azaltılabilir. Cildinde kas gerginliği olan kişiler için botoks en ideal yöntem olarak dikkat çekmektedir. Çünkü, yaşla beraber meydana gelen kırışıklıkları ve çizgileri gevşetmesi söz konusudur. Botoks; tüm bu etkilerinin yanı sıra ter bezlerini engellemek adına da kullanılmaktadır. Aşırı terleme tedavisinde de işe yarayan bir yöntemdir. Kafa derisinde birkaç noktaya birden enjekte edilen botoks ile beraber migren tedavisi de yapılabilir.

Botoks ne kadar etkili olur sorusuna net bir cevap vermek mümkün değil! Kişiden kişiye etkisi değişen bir uygulamadır. Ancak, genellikle üç ila altı ay arasında değişen bir etki süresinin olduğunu ifade etmeliyiz. Botoks; yan etkileri bakımından asla endişe duyulmaması gereken bir operasyondur. Estetik operasyonlar sırasında meydana gelen enfeksiyonlarda olduğu gibi botoks için de enjeksiyon bölgesinde çürük ve hassasiyet riskinin olduğunu ifade etmeliyiz. Bunun yanı sıra, bilhassa botoks uygulamasının ilk günlerinde baş ağrısı da yaşanabilir. Son olarak, belirli hallerde yutma zorluğunun ve grip gibi hastalıkların semptomları da ortaya çıkabilir. Ancak, çok ciddi yan etkileri bulunmaz.

Botoks; isteyen herkes tarafından yaptırılabilecek bir uygulamadır. Çünkü, geçmişten bu yana aşırı güvenli bir tedavi olarak kabul edilir. Ancak, yine de gebelik başta olmak üzere birtakım nörolojik durumlarda ve myastenia gravis gibi istisna hallerde botoks tercih edilmez. Tüm bunlara ek olarak, botoksun vücudun hangi bölgelerine uygulandığı da merak edilir.

Gizlilik

Doktor veya sağlık ekibi ile paylaşılan tüm bilgiler sadece hastanın kişisel onayı ile paylaşılmaktadır.

Şeffaflık

Ameliyattan sonra ne bekleyeceğini bilmesi için hastayı ameliyatın tüm detaylarını bilmesini sağlamak için çalışıyoruz.

Profesyonellik

Istisnasız tüm hastalara en yüksek kalitede profesyonel hizmet sunmak için her zaman gerekli çabayı göstermeye çalışıyoruz.

Botoks Nerelere Uygulanır?

Botoks; vücudun sorun yaşanılan birçok bölgesi için uygulanan bir medikal tedavi yöntemidir. Bunun yanı sıra, başarılı sonuçlar verdiğini de ifade etmeliyiz. Alın bölgesinde meydana gelen kırışıklıklar başta olmak üzere kaşların ortasında meydana gelen ve istenmeyen bir görüntü oluşturan çizgiler, burun yan duvarlarında oluşan çizgiler, göz çevresinde meydana gelen ve birçok kişinin şikayet ettiği kazayakları, ağız kenarında meydana gelen çizgiler ve boyun çizgileri için botoks uygulamasından faydalanılmaktadır. Sonuç olarak, botoks ile bahsettiğimiz tüm bu can sıkıcı izlerden ve çizgilerden kurtulabilirsiniz. Bunun yanı sıra, kaş kaldırma başta olmak üzere yüzdeki kızgınlık ifadesinin ortadan kaldırılması ve hiperhidroz tedavilerinde de botoks uygulamasından faydalanılmaktadır.

Botoks; çok fazla sorunun ortadan kaldırılması için tercih edilen bir yöntem olsa da uygulamaya karar vermeden evvel güvenilir ellerde olduğunuzdan emin olmalısınız. İşin doğru ve güvenilir bir şekilde yapılmaması halinde ciddi sıkıntılar ile karşılaşacağınızı ifade etmeliyiz. Botoks ile ilgili olarak merak edilen bir diğer husus ise ücreti olmaktadır. Ancak, fiyatların kliğine ve uygulayıcıya bağlı olduğunu söylemeliyiz. İşinde profesyonel ve referansları sağlam bir doktor ile çalıştığınız takdirde 1000 TL ve üzeri bir ücret ödeyeceğinizi ifade etmeliyiz. Botoks; her geçen gün daha da popüler hale gelen bir uygulama olduğu için fiyatları da popülerliğiyle paralel olarak artış göstermektedir.

"Botoks Herkesin Yapabileceği Bir İşlemdir. Antik Çağlardan Beri Çok Güvenli Bir Tedavi Olarak Görülür"

Op. Dr. Serif Yavuz

Botoks mu Dolgu Mu?

 

Botoks ve dolgu ile ilgili bilgi verdikten sonra birçok kişinin merak ettiği hangi durumda botoks, hangi durumda ise dolgu uygulandığı hakkında fikir sunmalıyız. Mimiklerden kaynaklanan ince çizgileri açmak adına botoks uygulaması yapılmalıdır. Bunun yanı sıra, çok fazla derinleşmiş kırışıklıkları doldurmak adına da dolgu tercih edilir. Ancak, botoksun bilhassa gözaltı bölgesinde uygulanmasının son derece riskli olduğunu ifade etmeliyiz. Gözaltı bölgesinde meydana gelen morluklar, kahverengi halkalar ve torbalanmalar ise gözaltı ışık dolgusu ile istenilen hale getirilebilir.

Kozmetik dolgu da her geçen gün popüler olmaktadır. Deformasyona uğramış yüz hatlarını şekillendirmek ve belirgin hale getirmek adına kozmetik dolgudan faydalanılır. Botoksun işlevi ile dolgunun işlevi arasında ciddi farklılıklar vardır. Botoks; kasları gevşetir ve kırışıklıkları engeller. Dolgu ise kaybedilen hacmi arttırarak boşlukları doldurur. Sonuç olarak, hastanın ihtiyacına göre seçim yapması gerekir.

 

yuze-yag-enjeksiyonu-serif-yavuz

Yüze Yağ Enjeksiyonu

Yüze Yağ Enjeksiyonu Op. Dr. Serif Yavuz Yaşlanma başta olmak üzere farklı sebeplerden dolayı yüz ile ilgili birçok probleme rastlanmaktadır. Bu noktada, imkanların gelişmesi sayesinde bilhassa

Read More »
yuz-germe-islemleri-serif-yavuz

Yüz Germe

Yüz Germe Op. Dr. Serif Yavuz Yüz germe, hem estetik kaygılar, hem de tıbbi bir gereklilik için yapılan işlemdir. Genetik ve yaşlanma sebebiyle yüzde oluşan sarkmalar

Read More »

Yüz Estetiği

Yüz Estetiği Op. Dr. Serif Yavuz  Burun Ucu Estetiği Burun Estetiği Revizyon Burun Estetiği Primer Burun Estetiği Boyun Germe Yüz Germe Kepçe Kulak Estetiği Göz Kapağı

Read More »
Sorular ve Cevaplar

Botox enjeksiyonu basit bir işlem olarak kabul edilir, bu nedenle hastanede bir gece kalmaya gerek yoktur, Aslında hasta enjeksiyondan hemen sonra hayatına devam edebilir. 

Botoks enjeksiyonundan hemen sonra hasta işine dönebilir.

Süre, doktorun önerdiği seans veya seanslara bağlı olarak 15-30 dakika arasında değişmektedir.

18 yaşını doldurmuş herkes uzman doktora danıştıktan sonra botoks yaptırabilir.

Seninle iletişime Geçelim

profesyonel ekibimiz sizinle kendi dilinizle iletişime geçecektir.

İletişim Formu