fbpx
İçeriğe geç

Botoks Zararlı Mı?

Op. Dr. Serif Yavuz

Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıklar birçok kişinin canını sıkan bir durumdur. Bunun yanı sıra, derideki çizgiler yüzünden kendisiyle barışık olamayan çok sayıda insan bulunur. İnsanların dış görünüşleriyle ilgili sorunlarını ortadan kaldırmak adına botoks uygulanması son derece popülerdir. Sosyal medyanın yaygınlaşmasının ardından botoks uygulamasını merak edenlerin sayısı hızla artmaktadır. Ancak, botoks ile bahsettiğimiz sorunlara kalıcı olarak çözüm bulmak mümkün değildir. Etki süresi dört ila altı ay arasında değişen botoksun ne kadar etkili olacağı ise kişiden kişiye göre değişir. Buna ek olarak, botoks yaptırmayı düşünen birçok kişinin aklında botoks zararlı mı sorusu yer alır.

Başlıklar

Botoksun yan etkileri nelerdir ?

Botoks; gerçekten de bazı durumlarda zararlı olmaktadır. Her şeyden önce, birtakım yan etkilerinin varlığından bahsetmeliyiz. Bunun yanı sıra, gıda zehirlenmesi riski de botoksun en belirgin zararları arasında bulunur. Buna ek olarak, felç riskinin varlığından da bahsetmeliyiz. Botoks; yüzdeki kırışıklıkların ortadan kaldırılması ve kaslardaki zayıflamanın engellenmesi gibi faydalara sahip olsa da aslında zararlarının daha fazla olduğunu dile getirmeliyiz.

Botoks; yüzdeki tüm yaşlılık bulgularını en konforlu ve sorunsuz şekilde ortadan kaldırmaktadır. Ancak, botoks yaptırmayı düşünenlerin doktora danışmadan böyle bir eyleme girişmesi ciddi bir hata olacaktır. Çünkü, botoks; yukarıdaki risklerinden dolayı zannedilenden çok daha ciddi bir operasyondur. Güvenilir ve bu konuda uzman olan kişiler tarafından yaptırıldığı takdirde botoksun zararlarının maksimum seviyeye ineceğini ifade etmek gerekir. Bunun yanı sıra, botoks uygulaması yapan bazı merkezlerin ortalamanın çok altında rakamlar istediğini söylemeliyiz. Bu bir avantaj gibi gözükse de ucuz etin yahnisi gibi bir durum yaşanabilir. Bu tür merdiven altı merkezlerde genellikle uzman olmayan kişiler çalışmaktadır. Bilinçsizce ve bilgisizce yapılan işlemlerden dolayı botoks yüzünden kişide felç gibi durumlar meydana gelebilir.

Botoks adı altında serum veya suyun enjekte edilmesi bir diğer potansiyel problem olarak kendisini göstermektedir. Ancak, ilaç dışındaki farklı bir sıvının vücuda verilmesi halinde botoks zehirlenmesi gibi bir durum yaşanabilir. Botoksun bir diğer yan etkisi ise göz kapakları üzerinde olmaktadır. Botoks; göz kapağına yakın bir noktaya kaydığı takdirde üst göz kapağı; geçici bir süreyle aşağıya doğru sarkar. Fakat, bu durumun ortaya çıkma ihtimalinin son derece düşük olduğunu ifade etmeliyiz.

Gizlilik

Doktor veya sağlık ekibi ile paylaşılan tüm bilgiler sadece hastanın kişisel onayı ile paylaşılmaktadır.

Şeffaflık

Ameliyattan sonra ne bekleyeceğini bilmesi için hastayı ameliyatın tüm detaylarını bilmesini sağlamak için çalışıyoruz.

Profesyonellik

Istisnasız tüm hastalara en yüksek kalitede profesyonel hizmet sunmak için her zaman gerekli çabayı göstermeye çalışıyoruz.

yuze-yag-enjeksiyonu-serif-yavuz

Yüze Yağ Enjeksiyonu

Yüze Yağ Enjeksiyonu Op. Dr. Serif Yavuz Yaşlanma başta olmak üzere farklı sebeplerden dolayı yüz ile ilgili birçok probleme rastlanmaktadır. Bu noktada, imkanların gelişmesi sayesinde bilhassa

devamını oku »
yuz-germe-islemleri-serif-yavuz

Yüz Germe

Yüz Germe Op. Dr. Serif Yavuz Teknolojinin gelişmesiyle beraber estetik operasyonların sayısı her geçen gün artıyor. Daha çeşitli estetik operasyonları yüzünden insanların önünde farklı seçenekler yer

devamını oku »

Yüz Estetiği

Yüz Estetiği Op. Dr. Serif Yavuz  Burun Ucu Estetiği Burun Estetiği Revizyon Burun Estetiği Primer Burun Estetiği Boyun Germe Yüz Germe Kepçe Kulak Estetiği Göz Kapağı

devamını oku »
Seninle iletişime Geçelim

profesyonel ekibimiz sizinle kendi dilinizle iletişime geçecektir.