fbpx
İçeriğe geç

COVİD-19 (KORONA) AŞISI SONRASI CERRAHİ OPERASYONLAR NE ZAMAN YAPILABİLİR?

Op. Dr. Serif Yavuz

Covid 19 Aşısı Sonrası Ameliyat Süreci :  Aralık 2019’dan beri tüm dünya gibi ülkemizi de Covid-19 virüsünün neden olduğu hastalık kasıp kavurdu. Mart 2020 den sonra acil ameliyatlar dışındaki cerrahi operasyonlar sağlık bakanlığının önerisiyle durduruldu. Haziran ayı gibi ameliyatlar tekrar başladı. Ancak korona hastalığı geçirmiş olanlarda en az 14 gün süre cerrahi operasyon yapılmaması önerildi. Günümüzde ise Covid-19 aşısının yapılmaya başlanması ile birlikte cerrahi operasyonların yapılıp yapılmayacağı, yapılacaksa da korona aşısından kaç gün sonra aşının yapılacağı sorusu gündeme geldi.

Başlıklar

KORONA AŞISI NEDİR?

Aşı vücudun bağışıklığını artırmak için vücuda hastalık yapıcı organizmanın zayıflatılmış veya ölü halinin veya bir protein parçasının verilmesi işlemidir. Aşı yapıldıktan sonra vücudumuzdaki bağışıklık sistemi devreye girer ve antikor üretmeye başlarız. Antikorlarımızın oluşması ortalama olarak 14 gün sürer. Covid-19 aşısı uygulandıktan sonrada yeterli antikor oluşuna 14 . Günde yapılan antikor testiyle bakarız. Ancak aşı yapıldıktan sonraki bu dönemde antikorların yeterli oranda oluşabilmesi için bazı dikkat edilecek hususlar vardır. Genel anestezi altında yapılacak cerrahi operasyonlar ve bu sırada kullanılması gereken bazı ilaçlar konusunda dikkat edilecek hususlar vardır.

Gizlilik

Doktor veya sağlık ekibi ile paylaşılan tüm bilgiler sadece hastanın kişisel onayı ile paylaşılmaktadır.

Şeffaflık

Ameliyattan sonra ne bekleyeceğini bilmesi için hastayı ameliyatın tüm detaylarını bilmesini sağlamak için çalışıyoruz.

Profesyonellik

Istisnasız tüm hastalara en yüksek kalitede profesyonel hizmet sunmak için her zaman gerekli çabayı göstermeye çalışıyoruz.

Covid 19 Aşısı Sonrası Ameliyat Sürecİ

Korona aşısı yapıldıktan sonraki ilk birkaç gün ateş yüksekliği, halsizlik, kırgınlık ve kas ağrıları olabilir. Aşıdan hemen sonraki birkaç gün içinde eğer ameliyat olunursa, genel anesteziye bağlı komplikasyonlar veya ameliyat sonrası olabilecek muhtemel enfeksiyonlar aşının neden olabileceği bulgularla karışabilir. Hastada ayırıcı tanı ve komplikasyon yönetimi düzgün yapılamazsa beklenmeyen sıkıntılar yaşanabilir.

Genel anestezide kullanılan bir kısım ilaçlar veya cerrahinin kendisi bağışıklık sisteminin vereceği cevabı bozabilir. Aynı zamanda cerrahi operasyon sonrası kullanılan ve nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ) dediğimiz ağrı kesici ilaçlar immün cevabı bir miktar azaltabilir.  Aşı sonrası ilk 14 günde antikor yanıtının oluşacağını göz önünde bulundurursak bu dönem zarfında planlı (elektif-acil olmayan) cerrahi operasyonları ertelemek daha iyi olabilir.

Sonuç olarak;

-Aşı sonrası dönemde her türlü acil ameliyat yapılabilir, bunun için bir kısıtlama yoktur.

– Aşı sonrası planlı (elektif-acil olmayan) ameliyatlarda immün cevabın etkilenebileceğini göz önünde bulundurarak yaklaşık 14 gün operasyonu ertelemek mantıklı olacaktır.

Cerrahi operasyon sonrası eğer NSAİİ dediğimiz ağrı kesiciler kullanılmayacaksa, hasta stabil olduktan sonra aşı olabilir. Ama cerrahi operasyonların komplikasyonlarında ayırıcı tanı yapılabilmesi için ertelenmesi daha doğru olacaktır.

yuze-yag-enjeksiyonu-serif-yavuz

Yüze Yağ Enjeksiyonu

Yüze Yağ Enjeksiyonu Op. Dr. Serif Yavuz Yaşlanma başta olmak üzere farklı sebeplerden dolayı yüz ile ilgili birçok probleme rastlanmaktadır. Bu noktada, imkanların gelişmesi sayesinde bilhassa

devamını oku »
yuz-germe-islemleri-serif-yavuz

Yüz Germe

Yüz Germe Op. Dr. Serif Yavuz Teknolojinin gelişmesiyle beraber estetik operasyonların sayısı her geçen gün artıyor. Daha çeşitli estetik operasyonları yüzünden insanların önünde farklı seçenekler yer

devamını oku »

Yüz Estetiği

Yüz Estetiği Op. Dr. Serif Yavuz  Burun Ucu Estetiği Burun Estetiği Revizyon Burun Estetiği Primer Burun Estetiği Boyun Germe Yüz Germe Kepçe Kulak Estetiği Göz Kapağı

devamını oku »
Seninle iletişime Geçelim

profesyonel ekibimiz sizinle kendi dilinizle iletişime geçecektir.