fbpx
İçeriğe geç

Dolgu İşlemleri

Op. Dr. Serif Yavuz

Botoks ve dolgu sürekli olarak karıştırılan uygulamalar olduğu için insanların aklında birçok soru işareti yer alır. Dolgu maddeleri; dokulara hacim eklenmesi adına tasarlanmış bir grup enjekte edilme özelliği bulunan tıbbi üründür. Kollajen uyarıcı dolgu maddelerinin yanı sıra en yaygın şekilde kullanılan hyaluronik asit dolgu maddeleri de yer alır. Buna ek olarak, yağ transferinin de bir dolgu maddesi olarak kabul edildiğini söyleyebiliriz. Yaşlılık ve güneş ışınları dolayısıyla insanların yüzündeki kollajen, elastin ve hyaluronik asit miktarları azalmaktadır. Bu maddeler sayesinde insanların çok daha genç ve sağlıklı bir cilt görünümü olur. Ancak, bu maddelerin azalmasıyla beraber ciltte birtakım çökmeler, çizgiler ve kırışıklıklar meydana gelir. Sonuç olarak, azalan maddelerin etkisi geri getirmek amacıyla hyaluronik asit içerikli dolgu maddeleri kullanılır. Cilde hacim kazandırmayı amaçlayan bu maddelerin etkisi ise genellikle 18 ay sürer.

Başlıklar

Dolgu yaptırmayı düşünenlerin aklında herhangi bir yan etkinin olup olmadığına dair sorular yer alır. Ancak, yan etkileri son derece nadirdir. Yalnızca morarma, şişlik, şişme ve çok nadir durumlarda vasküler tıkanma gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu tür yan etkilerin ortaya çıkmasını istemeyenlerin iyi bir doktor seçiminde bulunması gerekir. Doktor seçiminde doktorun tecrübesi ve yeterlilikleri mutlaka öğrenilmelidir. Muhtemel bir vasküler tıkanıklık halinde dolguyu eritmek adına hyaluronidaz enjekte edilip edilmediği mutlaka bilinmesi gereken bir husustur.

Dolgu; kağıt üzerinde riski çok az olan bir operasyon olsa da herkes için uygun olmadığını ifade etmeliyiz. Bu noktada, dolgu maddelerine karşı alerji oluşması gündeme gelebilir. Bunun yanı sıra, hamilelik sırasında yapılması da risklidir. Dolgu maddeleri; tıp dünyasında atıl tıbbi cihazlar olarak bilinir. Bu yüzden, illaki bir doktor tarafından reçete verilmeleri gerekli değildir. Bir başka deyişle, reçetesiz olarak da satın alınabilirler. Güzellik uzmanları ve kuaförlerin de dolgu enjekte etmesine rastlanmaktadır. Ancak, işlemin güvenilirliği adına uygulayıcının bilhassa doktor olmasına dikkat edilmelidir.

Gizlilik

Doktor veya sağlık ekibi ile paylaşılan tüm bilgiler sadece hastanın kişisel onayı ile paylaşılmaktadır.

Şeffaflık

Ameliyattan sonra ne bekleyeceğini bilmesi için hastayı ameliyatın tüm detaylarını bilmesini sağlamak için çalışıyoruz.

Profesyonellik

Istisnasız tüm hastalara en yüksek kalitede profesyonel hizmet sunmak için her zaman gerekli çabayı göstermeye çalışıyoruz.

Dolgu Nasıl Uygulanır?

Dolgu uygulanması sırasında ilk olarak uygulanacak olan bölge anestezi kreminin yardımıyla uyuşturulmalıdır. Hastanın şikayet ettiği bölgelere ince iğneler yardımıyla uygulandığını ifade etmeliyiz. Yalnızca 15-30 dakika arasında biten bir işlem olduğunu söylemek gerekir. Dolgu uygulamasının ardından hastanın normal hayatına devam etmesinin önünde herhangi bir engel olmayacaktır. Her ne kadar işlemden sonra kızarıklıklar, morluklar ve şişlikler meydana gelse de çok ciddi olmadığını ifade etmeliyiz. İşlemin etkisiyle ortaya çıkabilecek olan bu tür belirtiler birkaç gün içerisine kaybolacaktır.

Dolgu işleminin ardında hastanın bolca su tüketmesi gerekir. Çünkü, bu sayede, dolguya hacim kazandırılacaktır.

"Kozmetik dolgu da her geçen gün popüler olmaktadır. Deformasyona uğramış yüz hatlarını şekillendirmek ve belirgin hale getirmek adına kozmetik dolgudan faydalanılır. Botoksun işlevi ile dolgunun işlevi arasında ciddi farklılıklar vardır. Botoks; kasları gevşetir ve kırışıklıkları engeller. Dolgu ise kaybedilen hacmi arttırarak boşlukları doldurur. Sonuç olarak, hastanın ihtiyacına göre seçim yapması gerekir."

Op. Dr. Serif Yavuz

Botoks mu Dolgu Mu?

 

Botoks ve dolgu ile ilgili bilgi verdikten sonra birçok kişinin merak ettiği hangi durumda botoks, hangi durumda ise dolgu uygulandığı hakkında fikir sunmalıyız. Mimiklerden kaynaklanan ince çizgileri açmak adına botoks uygulaması yapılmalıdır. Bunun yanı sıra, çok fazla derinleşmiş kırışıklıkları doldurmak adına da dolgu tercih edilir. Ancak, botoksun bilhassa gözaltı bölgesinde uygulanmasının son derece riskli olduğunu ifade etmeliyiz. Gözaltı bölgesinde meydana gelen morluklar, kahverengi halkalar ve torbalanmalar ise gözaltı ışık dolgusu ile istenilen hale getirilebilir.

Kozmetik dolgu da her geçen gün popüler olmaktadır. Deformasyona uğramış yüz hatlarını şekillendirmek ve belirgin hale getirmek adına kozmetik dolgudan faydalanılır. Botoksun işlevi ile dolgunun işlevi arasında ciddi farklılıklar vardır. Botoks; kasları gevşetir ve kırışıklıkları engeller. Dolgu ise kaybedilen hacmi arttırarak boşlukları doldurur. Sonuç olarak, hastanın ihtiyacına göre seçim yapması gerekir.

 

yuze-yag-enjeksiyonu-serif-yavuz

Yüze Yağ Enjeksiyonu

Yüze Yağ Enjeksiyonu Op. Dr. Serif Yavuz Yaşlanma başta olmak üzere farklı sebeplerden dolayı yüz ile ilgili birçok probleme rastlanmaktadır. Bu noktada, imkanların gelişmesi sayesinde bilhassa

Read More »
yuz-germe-islemleri-serif-yavuz

Yüz Germe

Yüz Germe Op. Dr. Serif Yavuz Yüz germe, hem estetik kaygılar, hem de tıbbi bir gereklilik için yapılan işlemdir. Genetik ve yaşlanma sebebiyle yüzde oluşan sarkmalar

Read More »

Yüz Estetiği

Yüz Estetiği Op. Dr. Serif Yavuz  Burun Ucu Estetiği Burun Estetiği Revizyon Burun Estetiği Primer Burun Estetiği Boyun Germe Yüz Germe Kepçe Kulak Estetiği Göz Kapağı

Read More »
Sorular ve Cevaplar

Dolgu enjeksiyonu basit bir işlem olarak kabul edilir, bu nedenle hastanede bir gece kalmaya gerek yoktur, Aslında hasta enjeksiyondan hemen sonra hayatına devam edebilir. 

Dolgu enjeksiyonundan hemen sonra hasta işine dönebilir.

Süre, doktorun önerdiği seans veya seanslara bağlı olarak 15-30 dakika arasında değişmektedir.

18 yaşını doldurmuş herkes uzman doktora danıştıktan sonra botoks yaptırabilir.

Seninle iletişime Geçelim

profesyonel ekibimiz sizinle kendi dilinizle iletişime geçecektir.

İletişim Formu