Göz Kapağı Estetiği

Op. Dr. Serif Yavuz

Estetik operasyonların sayısı her geçen gün artmaktadır. Geçmiş yıllarda pahalı olmasından dolayı birçok insanın temkinli bir şekilde yaklaştığı estetik operasyonları; imkanların gelişmesi sebebiyle birçok insanın yaptırabileceği maliyetlere erişmiştir. Burun ve kulak estetiği dışında da farklı estetik operasyonları; vücudunun farklı bölgelerinde sorun yaşayanlara hitap etmektedir. Göz kapağı estetiği; bilhassa son yıllarda popüler olmuştur. Birçok kişinin detaylarını merak ettiği bir operasyondur.

Başlıklar

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Blefaroplasti olarak bilinen göz kapağı estetiği; alt ve üst göz kapaklarına uygulanır. Sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılmasının yanı sıra göz çevresi dokularının gerdirilmesine yönelik bir operasyondur. Plastik cerrahı uzman tarafından yapılan bir operasyon olmakla beraber herhangi bir riskinin olmadığını ifade etmeliyiz.

Ciltte meydana gelen sarkmalar birçok kadının kâbusu olmaktadır. Hem yaşın ilerlemesi hem de yerçekiminin etkisinden dolayı meydana gelen bu sarkmalar yüzünden kadınların özgüvenleri yok olur. Göz kapaklarında torbalanma, renk değişikliği, ciltte bollaşma, kırışıklık ve gevşeme yine bu dönemde ortaya çıkan problemler arasındadır. Cildin yaşlanma sürecini hızlandıran birçok etmen bulunur. Her şeyden önce, güneş ışınlarına maruz kalma, uyku süresinin düzensiz oluşu, hava kirliliği, sigara ve alkol kullanımı gibi etmenlerin cildin yaşlanma sürecine önemli bir etkide bulunduğunu söylemek gerekir.

Göz kapağında meydana gelen yaşlanma belirtilerinden dolayı göz kapağı estetiğine ihtiyaç duyulur. Cildin son derece elastik bir yapısı bulunur. Ancak, kişinin yaşlanmasıyla beraber cildin elastikiyetinin kademeli olarak azaldığını söyleyebiliriz. Elastikiyet kaybıyla beraber göz kapaklarında yoğun bir şekilde deri toplanır. Bir başka deyişle, yaşlanmanın ilk belirtilerinin göz kapaklarında ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Göz kapaklarında ortaya çıkan yaşa bağlı değişimler sebebiyle yorgun ve donuk bir yüz ifadesi ortaya çıkar. Sonuç olarak, kişinin normalden daha da yaşlı gözükmesi söz konusu olacaktır. Alt ve üst göz kapaklarında birçok yaşlanma belirtisi görülür.

  • Her şeyden önce, göz altlarında torbalanma ve bilhassa renk değişimine rastlanır.
  • Üst göz kapağının düşük oluşu can sıkıcı bir estetik problemi olarak ortaya çıkar.
  • Göz kapağı cildinde kırışıklık ve sarkmalar meydana gelir. Sarkmalara en kısa sürede çözüm bulunmalıdır.
  • Göz kenarlarındaki kaz ayağı çizgileri birçok kişinin hoşlanmadığı bir detay olarak kendisini göstermektedir.
  • Daha önce de söylediğimiz üzere yorgun ve yaşlı bir yüz ifadesi ortaya çıkar.

Tüm bunlara ek olarak, göz kapaklarında deri bollaşması meydana gelir. Bu durum, üst göz kapağı düşüklüğüne sebebiyet verir. Bahsetmiş olduğumuz düşüklük; bazı zamanlarda görmeyi dahi engelleyecek seviyeye ulaşır. Bu gibi hallerde, bu sorunu yaşayanların en kısa sürede tedaviye başvurması gerekir. Kaşlardaki ve alın çevresindeki düşüklük; göz kapağı düşüklüğünün bir belirtisi olmaktadır. Sonuç olarak, estetik açıdan ortaya ciddi anlamda rahatsız edici bir yüz ifadesi çıkacaktır.

Göz kapağı estetiği; daha önce de söylediğimiz üzere her geçen yıl daha da popüler olmaktadır. Hem estetik hem de işlevsel sebeplerden dolayı göz kapağı estetiği operasyonu geçirmek isteyenler bulunur. Bu noktada, kişinin yaşamış olduğu duruma bakılarak üst göz kapağı, alt göz kapağı veya her ikisine birden göz kapağı estetiği yapılabilir. Göz kapağı estetiği; tek başına uygulanabildiği gibi kaş kaldırma, alın kaldırma ve endoskopik orta yüz ameliyatları ile beraber de uygulanabilir.

Gizlilik

Doktor veya sağlık ekibi ile paylaşılan tüm bilgiler sadece hastanın kişisel onayı ile paylaşılmaktadır.

Şeffaflık

Ameliyattan sonra ne bekleyeceğini bilmesi için hastayı ameliyatın tüm detaylarını bilmesini sağlamak için çalışıyoruz.

Profesyonellik

Istisnasız tüm hastalara en yüksek kalitede profesyonel hizmet sunmak için her zaman gerekli çabayı göstermeye çalışıyoruz.

Göz Kapağı Estetiği Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Göz kapağı estetiği; yukarıda anlattığımız gibi yaşla beraber ortaya çıkan bir sorundan dolayı uygulanır. Bu yüzden, bilhassa 35 yaş ve üzeri bireyler tarafından yaptırıldığını ifade etmeliyiz. Göz kapaklarındaki yaşlanma belirtileri bu yaşlardan itibaren ortaya çıkar. Ancak, bilhassa medikal sebeplerden dolayı bu operasyondan faydalanmak isteyenlerin diledikleri her yaşta yaptırması mümkündür. Göz kapağı estetiği sayesinde göz kapaklarında meydana gelen yaşlanmayı durdurmak mümkün olamaz. Ancak, ortalama 7-8 yıl boyunca etkisini devam ettiren bir ameliyat olduğunu söyleyebiliriz. Ameliyat öncesi kişide yorgun bir yüz ifadesi var iken ameliyat sonrasında çok daha canlı ve enerjik bir yüz görünümü ortaya çıkacaktır.

Göz kapağı estetiği yaptırmayı düşünenlerin dikkat etmesi gereken birtakım hususlar bulunur. Her şeyden önce, kanamayı arttırma riskinden dolayı ameliyat öncesinde aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kullanımının bırakılması gerekir. Hatta, en az 15 gün öncesinden herhangi bir ilacın veya takviyenin kullanılmaması tavsiye edilir. Farklı bir hastalığından dolayı düzenli olarak ilaç kullanmak isteyenlerin ise bu durumu doktorlarıyla paylaşması gerekir. Bunun yanı sıra, yara iyileşmesini geciktirmesinden dolayı sigara ve benzeri tütün ürünlerinin kullanımının da bırakılması şarttır. Bitkisel takviye edici ürünlerin de kullanılması asla tavsiye edilmez. Çünkü, hiç beklenmeyecek türden bir etki yaratabilirler.

"Alt göz kapağı estetiği ise çok daha farklı şekilde uygulanır. Bilhassa genç yaşlarda elmacık kemikleri üzerinde yer alan yağ yastıkçıkları; yaşlanma süreciyle beraber yerçekiminin de etkisiyle aşağıya doğru yer değiştirmektedir

Op. Dr. Serif Yavuz

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği; hem alt hem de üst göz kapağı estetiği olmak üzere iki farklı şekilde uygulanır. Üst göz kapağı estetiğinin diğer adı göz kapağı düşüklüğü olarak bilinir. Bu ameliyat ile bölgedeki fazla deri ve kas dokusunun kesilerek çıkarılması işlemleri yapılır. Ayrıca, ameliyat izinin görünmemesi adına göz kapağı katlanma çizgisinden kesi yapılmaktadır. Üst göz kapağı estetiği; tek başına uygulandığında da verimli sonuçlar üretse de alın germe ve kaş kaldırma operasyonlarıyla beraber uygulandığında çok daha başarılı sonuçlar vereceğini ifade etmeliyiz.

Alt göz kapağı estetiği ise çok daha farklı şekilde uygulanır. Bilhassa genç yaşlarda elmacık kemikleri üzerinde yer alan yağ yastıkçıkları; yaşlanma süreciyle beraber yerçekiminin de etkisiyle aşağıya doğru yer değiştirmektedir. Bu durumun bir sonucu olarak alt göz kapağı altında çökme meydana gelir. Buna ek olarak, ağız kenarındaki gülme çizgilerindeki derinleşme de can sıkıcı bir husus olarak ortaya çıkar.

Yukarıda bahsettiğimiz yağ yastıkçıklarına yönelik olarak yapılan estetik işlem endoskopik olarak yastıkçıkların yerine asılmasıdır. Bir başka deyişle, alt göz kapağına herhangi bir işlem yapılmadan önce bir önceki cümledeki estetik işlem uygulanır. Yağ yastıkçıklarına yapılan işlemin ardından gerekmediği takdirde başka bir işlem yapılmadan süreç sonlandırılabilir. Ancak, her ihtimale karşın alt göz kapağı yeniden değerlendirilir. Bir başka deyişle, torbalanma ve sarkma olup olmadığına bakılır. Bahsettiğimiz bulgular ortadan kalkmadığı takdirde alt göz kapağı ameliyatına geçilir. Kirpiklerin hemen ardından ameliyat kesisi yapılır. Ardından, cilt kaldırılır ve burada bulunan yağ paketçikleri göz altı çukuruna doğru yayılır. Son olarak, fazla deri ve kas kesilir. Ancak, bu ameliyat ile beraber her şeyin bitmediğini söylemeliyiz. Bazı durumlarda, ameliyat sonrası gözaltı çöküklüğü devam etmektedir. Bu gibi hallerde ise göz altı yağ enjeksiyonu gerekli olabilir.

Göz Kapağı Estetiğinin Ardından Hangi Sorunlar Ortaya Çıkabilir?

Göz kapağı estetiği küçük bir ameliyattır. Ancak, yine de birtakım riskleri bulunur. Göz kapaklarının çok kısa sürede şişmesi önemli bir sorundur. Bu noktada, hastanın en çok bir hafta olacak şekilde evde istirahat etmesi ve dışarı çıkmaması gerekir. Ameliyatın ardından herhangi bir ağrı oluşmaz. Bir başka deyişle, hastanın bir süreliğine hastanede müşahede altında kalmasını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Son olarak, göz kapağı estetiği fiyatlarının herkesin bütçesine hitap ettiğini söyleyebiliriz.

sakal-ekimi

Sakal Ekimi

Sakal Ekimi Op. Dr. Serif Yavuz Erkek estetiği her geçen gün daha da önemli hale gelmektedir. 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde erkeklerin dış görünüşlerine her zamankinden

Read More »
sac-ekimi

saç ekimi kafa

Saç Ekimi Op. Dr. Serif Yavuz Bir erkek için dış görünüşünün her şeyden önemli olduğunu söyleyebiliriz. İyi bir dış görünüş sayesinde hem günlük hem de iş

Read More »

Saç Ekimi

Saç Ekimi Op. Dr. Serif Yavuz  Saç Ekimi Sakal Ekimi Let Us Contact you Our dedicated team of professional consultants will contact with you in your

Read More »
Sorular ve Cevaplar

Ameliyattan sonra bir veya iki gece gözlem amaçlı, ameliyattan sonra da en az 7 gün doktor tarafından muayene ve inceleme için hastanede kalınması

En az 10 gün sonra, dikkatli olunarak ve doktor tarafından açıklanan talimatlara uyarak günlük hayata dönmek mümkündür.

Süre her hastanın durumuna göre 3-6 saat arasında değişmektedir.

Kişinin 18 yaşından büyük olması ve sağlık durumunun ameliyata izin vermesi, kişinin vücudunda karın, yanlar ve sırttan sarkmalar olması, ameliyata karar verilmeden önce plastik cerraha danışılması gerektiği için ameliyata karar verilmemelidir. herkes için uygun

Seninle iletişime Geçelim

profesyonel ekibimiz sizinle kendi dilinizle iletişime geçecektir.