Op. Dr. Şerif Yavuz'un Web sitesine hoşgeldiniz!
jinekomasti-article

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı; Jinekomasti

Jinekomasti ; Estetik operasyonlara sadece kadınların ihtiyaç duyduğu gibi bir algı olsa da erkekler de bazı durumlarda estetik ameliyat olmaktadır. Bu durumların başında da jinekomasti yani erkeklerde meme büyümesi gelmektedir. Genellikle ergenlik döneminde rastlanan jinekomasti nedir, jinekomasti belirtileri nelerdir, jinekomasti ameliyatı riskli midir sorularının cevaplarını bu yazımızda detaylı bir şekilde anlatacağız.

jinekomasti 

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı; Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti erkeklerde hormon dengesizliği ile memelerin büyümesi durumudur. Kadınlık hormonu olan östrojenin vücutta fazla salgılanması ve erkeklik hormonu testosteronun azalması meme dokusunda normal olmayan büyümeye neden olur. Erkeklerin birçoğunda ergenlik döneminde görülse de bebeklerde ve ileri yaş erkeklerde de jinekomasti görülebilmektedir. Sebepleri farklı olsa da her yaşta erkek jinekomasti ile karşılaşabilir.

Jinekomasti bir hastalık değildir. Erkeklerde meme büyümesine neden olan yani östorojen hormonun neden artış gösterdiği tespit edildiğinde önüne geçilebilmektedir. Örneğin, prostat tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, antibiyotikler, sakinleştirici ilaçlar, steroidler, hormonlu meyve ve sebzeler jinekomastiye neden olabiliyor. Bu ilaçların kullanımı doktorlar ile gözden geçirilmeli ya da hormonlu gıdaların tüketimi durdurulmalıdır. Önlemek mümkün olsa da dış görünüşte gerçekleşen değişiklik birçok erkeğin rahatsızlık duymasına neden oluyor. Jinekomasti ameliyatı da bu rahatsızlığı ortadan kaldırıyor.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Jinekomasti ameliyatı gerçekleşmeden önce gerçekten bu sorunu yaşadığınızın tespit edilmesi gerekiyor. Kişi memelerinde şişlik, geçmeyen ağrı, aşırı hassasiyet hissediyorsa bu belirtileri önemsemelidir. Ayrıca bazı durumlarda meme ucundan sıvı gelmesi de jinekomasti belirtileri arasında yer alır. Doktorunuz sizi muayene ettikten sonra jinekomasti olduğunu düşünüyorsa meme ultrasonu ve hormon analizleri isteyecektir.

Jinekomastinin en etkili ve kesin çözümü cerrahi müdahaledir. Jinekomasti ameliyatının nasıl olacağı jinekomastinin türüne göre belirlenmektedir. Yağlı tip, glandüler tip ve karışık tip olmak üzere farklı jinekomasti türleri görülmektedir. Yağlı tip jinekomasti için liposuction yapılırken glandüler jinekomasti de meme dokusu ameliyat ile alınmaktadır. Karışık tip jinekomasti de hem cerrahi müdahale hem de liposuction yapılır.

Jinekomasti tedavisinde cerrahi müdahale genel anestezi altında gerçekleşir ancak hastanın durumuna ve isteğine göre de cerrah lokal anestezi olmasına karar verebilir. Genel anestezi alan bir hasta jinekomasti ameliyatı sonrası bir gün müşahede altında tutulur. Lokal anestezilerde ise aynı gün içerisinde de hastanın taburcu olması mümkündür. Hastaneden taburcu olma zamanını hastanın durumu ve cerrahın kararı belirlemektedir.

jinekomasti

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı; Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci oldukça hızlı gerçekleşiyor. Hasta uyarıları dikkate alır ve kendine iyi bakarsa jinekomasti ameliyatı sonrası daha sorunsuz geçecektir. Jinekomasti ameliyatından sonra hastayı neler bekliyor ve hangi kurallara uyması gerekiyor, gelin beraber bakalım.

  • Jinekomasti sonrasında ödem, şişlik, hassasiyet ve bazen de morluklar yaşanacaktır. Yaklaşık bir hafta içerisinde bu rahatsızlıklar yavaş yavaş azalacaktır, endişe edilecek bir durum değil. Hassasiyet biraz daha uzun sürebiliyor ancak hastayı rahatsız edecek boyutta değildir.
  • Hasta kendini yormamak şartı ile normal yaşantısına çok hızlı dönebilir ancak kas ağrıları ilk günler hastayı zorlayacaktır. Bu nedenle 3-4 gün hastanın evde dinlemesi önerilir. El kol ve omuz hareketleri gibi göğüs bölgesini etkileyecek hareketleri yapmaması gerekir.
  • En önemli kural korse kullanımının düzenli olasıdır. Jinekomasti ameliyatından hemen sonra jinekomasti korsesi kullanılıyor. Jinekomasti korsesinin genellikle 3-6 hafta kullanılması önerilse de hastanın durumuna özel olarak bu süreyi doktor belirleyecektir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatı

Jinekomasti ameliyatı, birçok erkeğin hayatını daha özgüvenli ve mutlu yaşamasını sağlayan önemli bir ameliyattır. Jinekomasti her yaşta olabilir ancak jinekomasti ameliyatı için 18 yaşına kadar beklenmesi gerekmektedir. Eğer kişi çok büyük psikolojik sorunlar yaşıyorsa 17 yaşında da jinekomasti ameliyatı olabilir. Jinekomasti ameliyatı fiyatı ve diğer detaylar için lütfen bizimle iletişime geçin.

Siz de yeni bir görünüme sahip olmak istiyorsanız hemen randevu alın
× Hemen İletişime Geç