fbpx
İçeriğe geç

Jinekomasti

Op. Dr. Serif Yavuz

Estetik operasyonları; kadınlar için olduğu kadar erkekler için de önemlidir. Bu noktada, jinekomasti; her geçen gün daha çok erkeğin yaşadığı bir sorun olarak dikkat çekmektedir. Jinekomasti; erkeklerde aşırı meme gelişimi olarak tanımlanabilir. İyi huylu bir problem olduğunu söylemek gerekir. Yapılan araştırmalara göre günümüzde her üç erkekten birisinde bu soruna rastlanmaktadır. Bu sorunun hangi yaş aralığında ortaya çıktığı ise değişkendir. Yapılan araştırmalar en çok ergenlik döneminde ortaya çıktığını söylese de bebeklik hatta yaşlılık döneminde de jinekomasti sorununa rastlanmaktadır.

Jinekomasti; zannedildiği gibi tedavisinin yapılması gereken bir sağlık problemi değildir. Ancak, tahmin edebileceğiniz üzere erkeklerde psikolojik açıdan büyük bir yıkım yaratması söz konusu olabilir. Bir başka deyişle, bu sorundan dolayı utanan ve sıkılan çok sayıda erkek bulunur. Jinekomasti; kendiliğinden ortadan kaybolan bir sorun değildir. Her şeyden önce, medikal tedavi gerekli olmaktadır. Bunun yanı sıra, gerekli görüldüğü hallerde cerrahi müdahaleye de başvurulmalıdır.

Başlıklar

Jinekomasti Hangi Sebeplerden Dolayı Ortaya Çıkar?

Jinekomastinin birden çok sebebi bulunmaktadır. Her şeyden önce, hormon dengesizliğinin bir neden olduğunu söyleyebiliriz. Östrojen ve testosteron hormonlarının düzensizliği veya dengesizliği bu problemi meydana getirmektedir. Bir başka deyişle, vücuttaki testosteron miktarının azalması ve östrojen miktarının artması halinde jinekomasti belirgin şekilde ortaya çıkmaktadır. Hormonal değişikliklerin hangi nedenden dolayı ortaya çıktığı ise değişkendir. Bir kısmı doğal olan bu sebeplerin altında yatan farklı bir tıbbi etkenin olmadığını ifade etmeliyiz. Son olarak, hormonlardan kaynaklı olarak ortaya çıkan jinekomastinin görülme oranı yüzde beş ila on arasında değişmektedir.

Daha önce de söylediğimiz gibi jinekomastinin görülme evreleri değişkendir. Erkek bebeklerinin önemli bir kısmı annelerinden kendilerine geçen östrojen hormonu sebebiyle büyük memeli olarak doğarlar. Ancak, şiş meme dokusu; doğumun ardından en çok üç hafta içerisinde ortadan kaybolacaktır. Bunun yanı sıra, ergenlik sırasında da jinekomastiye rastlanabilir.

Jinekomasti; hormonal düzensizliklerin yanı sıra kullanılan ilaçlardan dolayı da ortaya çıkabilir. Prostat büyümesini önleyen veya prostat kanseri tedavisinde kullanılan ilaçlar başta olmak üzere anabolik steroidler, anksiyete ilaçları, kemoterapiler, antibiyotikler ve ülser ilaçları kullanımından dolayı jinekomasti sorununa rastlamak mümkündür. Bunun yanı sıra, alkol ve uyuşturucu madde kullanımından dolayı da bu problem ortaya çıkabilir. Böbrek ve karaciğer yetersizliği, siroz, hipertiroidizm, tümörler ve daha birçok sağlık probleminin de jinekomasti gibi bir soruna yol açacağını ifade etmeliyiz.

Jinekomasti; tüketilen yiyeceklerden dolayı da birçok erkeğin farkında olmadan davetiye çıkardığı bir sorundur. Hormonlu gıdalar erkeklerin memesini büyütmektedir. Hatta, son yıllardaki jinekomasti vakalarına baktığımızda sorunun büyük oranla hormonlu gıdalardan kaynaklandığını ifade edebiliriz. Çilek, patates, domates, süt, mısır, kabak, zeytin, salatalık, biber ve karpuz gibi yiyecek veya içeceklerin hormonlu olmayan versiyonları tüketilmelidir.

Son olarak, bitkisel ürün kullanımı da jinekomastiye sebebiyet verebilir. Şampuanlarda, sabunlarda veya losyonlarda yer alan çay ağacı ve lavanta yağlarının düşük östrojenik aktivite içermelerinden dolayı bir süre sonra jinekomastiye sebep oldukları tahmin edilmektedir.

Gizlilik

Doktor veya sağlık ekibi ile paylaşılan tüm bilgiler sadece hastanın kişisel onayı ile paylaşılmaktadır.

Şeffaflık

Ameliyattan sonra ne bekleyeceğini bilmesi için hastayı ameliyatın tüm detaylarını bilmesini sağlamak için çalışıyoruz.

Profesyonellik

Istisnasız tüm hastalara en yüksek kalitede profesyonel hizmet sunmak için her zaman gerekli çabayı göstermeye çalışıyoruz.

Jinekomasti Nasıl Ortaya Çıkar?

Jinekomasti ile yüzleşen erkeklerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Daha önce de söylediğimiz gibi ergenler başta olmak üzere yaşlılar, performanslarını yükseltmek adına steroid ve androjen kullananlar, tiroid hastalığından muzdarip olanlar, karaciğer ve böbrek yetmezliği bulunanlar jinekomasti riski altındadır. Bunun yanı sıra, hormonlu gıdalar tüketen ve meme büyümesine sebebiyet veren ilaçlar kullananlar da aynı risk ile yüzleşmektedir.

Jinekomastinin belirtileri çok net bir şekilde ortaya çıkar. Memelerde gözlenen şişlik, ağrı, hassasiyet ve bir ya da iki meme ucundan sıvı gelmesi gibi belirtilerin de jinekomasti belirtileri arasında olduğunu söylemeliyiz.

Jinekomastinin belirtileri kadar teşhis edilmesi de önemlidir. Bu noktada, her iki memenin de elle kontrol edilmesi gerekir. Meme başı arkasında sert ve ceviz büyüklüğünde bir kitle ele geliyorsa bu durum jinekomastinin varlığını işaret etmektedir. Ancak, muayenenin ardından hastaya meme USG yapılarak jinekomastinin varlığı doğrulanmalıdır. Muayene ve ardından USG bulgularının tanı ve tedavi süreci için son derece önemli olduğunu ifade etmeliyiz.

"Jinekomasti için farklı tedavi seçenekleri olsa da en iyi yöntemin cerrahi tedavi olduğunu söyleyebiliriz. Hem etkili hem de kesin bir yöntem olmasından dolayı tercih edilmektedir. Ancak, bu soruna hangi şekilde müdahale edileceği cerrah tarafından belirlenmelidir. Jinekomastinin farklı türleri olduğu için sorunun türüne uygun bir yöntem izlenmelidir. Kısaca özetlemek gerekirse:"

Op. Dr. Serif Yavuz

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Jinekomasti için farklı tedavi seçenekleri olsa da en iyi yöntemin cerrahi tedavi olduğunu söyleyebiliriz. Hem etkili hem de kesin bir yöntem olmasından dolayı tercih edilmektedir. Ancak, bu soruna hangi şekilde müdahale edileceği cerrah tarafından belirlenmelidir. Jinekomastinin farklı türleri olduğu için sorunun türüne uygun bir yöntem izlenmelidir. Kısaca özetlemek gerekirse:

  • Glandüler tip jinekomastilerde sert meme dokusu ön plandadır. Bu yüzden, meme dokusu, cerrahi yöntem ile beraber çıkartılmalıdır.
  • Karışık tip jinekomastide ise farklı bir yöntem izlenmektedir. Hem yukarıda bahsettiğimiz glandüler doku hem de yağ dokusu fazlalığı bulunur. Bu yüzden, sorunun tedavi edilmesinde cerrahi yöntem ile beraber yağ alma işleminden de faydalanılır.
  • Yağlı tip jinekomastilerde ise yağ dokusu ağırlıkta olmakla beraber bu sorunun tedavi edilmesi için yalnızca liposakşın yöntemine yer verilir.

Yukarıdaki üç yöntemin haricinde farklı bir durum söz konusu ise meme dokusunun büyüklüğü ve deri fazlalığı dikkate alınmalıdır. Bu kriterlere göre cerrahi yöntemin belirleneceğini ifade etmek gerekir.

Jinekomasti ameliyatının ardından neler yaşanacağı ise operasyonun türüne göre farklılık gösterir. Vaser veya lazer liposuction teknikleri tercih edildiği takdirde hem operasyonun sorunsuz olacağını hem de iyileşme sürecinin rahat olacağını ifade etmeliyiz. Ancak, yağ dokusuna bağlı jinekomasti meydana geldiği takdirde yine vaser ve lazer liposuction teknikleri uygulanır. Üç haftalık bir sürecin ardından etkili sonuçların alınacağını ifade edebiliriz. Ayrıca, bu sürecin tamamlanmasıyla beraber kişinin normal hayatına devam etmesi noktasında herhangi bir sorun olmayacaktır.

Jinekomasti için cerrahi yöntemlere başvurulduğu hallerde ise genel anestezi altında operasyon yapılır. Ancak, yine de hasta ve cerrahın alacağı ortak karara göre lokal anestezi de uygulanabilir. Jinekomasti ameliyatının ardından aynı gün içerisinde taburcu olmak mümkündür. Genel anesteziyle uygulanan işlemden dolayı kişinin bir gün boyunca müşahede altında tutulması bazı durumlarda gerekli olabilir.

Diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi jinekomastinin ardından da birtakım ödem ve şişliklere rastlanmaktadır. Ancak, ödem ve şişlikler, en çok bir hafta içerisinde geçecektir. Bunun yanı sıra, birtakım kas ağrılarının yaşanabileceğinden de bahsetmeliyiz. Tüm bu sebeplerden dolayı, jinekomasti ameliyatının ardından üç gün boyunca dinlenmek gereklidir. Bu süreçte, kol ve omuzları çok fazla hareket ettirmemek de şarttır.

En az üç günlük dinlenme süresinin tamamlanmasıyla beraber hasta kısa süreli duş alabilir. Bunun yanı sıra, hafif yürüyüşler yapabilir veya kendini çok fazla yormaması şartıyla işine geri dönebilir.

Meme büyütme ve küçültme ameliyatlarının ardından sporcu sütyeni kullanımı her ne kadar gerekli ise jinekomastinin ardından da jinekomasti korsesi kullanmak gerekir. Bu korsenin sürekli kullanılması şarttır. Aksi takdirde, hastanın sıkıntılı anlar yaşayacağı aşikardır. Korsenin kullanımı son derece kolaydır. Ameliyatın hemen ardından giyilmeye başlanması gereken korse; bilhassa doktor tarafından belirlenen süre boyunca giyilmeye devam edilmelidir. Operasyonun ardından ağır aktiviteler yapanlar için korse kullanımı daha da önemlidir.

Jinekomasti sürecini yukarıdaki detaylara dikkat ederek sorunsuz atlatabilirsiniz.

 

yuze-yag-enjeksiyonu-serif-yavuz

Yüze Yağ Enjeksiyonu

Yüze Yağ Enjeksiyonu Op. Dr. Serif Yavuz Yaşlanma başta olmak üzere farklı sebeplerden dolayı yüz ile ilgili birçok probleme rastlanmaktadır. Bu noktada, imkanların gelişmesi sayesinde bilhassa

Read More »
yuz-germe-islemleri-serif-yavuz

Yüz Germe

Yüz Germe Op. Dr. Serif Yavuz Yüz germe, hem estetik kaygılar, hem de tıbbi bir gereklilik için yapılan işlemdir. Genetik ve yaşlanma sebebiyle yüzde oluşan sarkmalar

Read More »

Yüz Estetiği

Yüz Estetiği Op. Dr. Serif Yavuz  Burun Ucu Estetiği Burun Estetiği Revizyon Burun Estetiği Primer Burun Estetiği Boyun Germe Yüz Germe Kepçe Kulak Estetiği Göz Kapağı

Read More »
Sorular ve Cevaplar

Ameliyattan sonra bir veya iki gece gözlem amaçlı, ameliyattan sonra da en az 7 gün doktor tarafından muayene ve inceleme için hastanede kalınması

En az 10 gün sonra, dikkatli olunarak ve doktor tarafından açıklanan talimatlara uyarak günlük hayata dönmek mümkündür.

Süre her hastanın durumuna göre 3-6 saat arasında değişmektedir.

Kişinin 18 yaşından büyük olması ve sağlık durumunun ameliyata izin vermesi, kişinin vücudunda karın, yanlar ve sırttan sarkmalar olması, ameliyata karar verilmeden önce plastik cerraha danışılması gerektiği için ameliyata karar verilmemelidir. herkes için uygun

Seninle iletişime Geçelim

profesyonel ekibimiz sizinle kendi dilinizle iletişime geçecektir.

İletişim Formu