fbpx
İçeriğe geç

Meme Küçültme

Op. Dr. Serif Yavuz

Meme estetiği; her geçen gün daha da önemli hale gelmektedir. Bu noktada, meme büyütme kadar meme küçültme ameliyatlarına da talep vardır. Hatta, bilhassa son yıllarda meme küçültme operasyonunun daha da popüler olduğunu söylemeliyiz.

Meme küçültme ameliyatının tıptaki ismi reduction mammaplasty olarak bilinmektedir. Memelerin normalden daha sarkık ve büyük olması halinde ortaya çıkabilecek medikal problemleri ortadan kaldırmak amacıyla tercih edilir. Bir başka deyişle, bu operasyonda da estetik kaygılar ön planda olur. Ancak, aynı zamanda medikal problemlerin de ortadan kaldırılması adına uğraşılır. Normalden daha büyük memelerin küçültülmesinin yanı sıra hamilelik ve emzirme dönemlerinin bitmesinin ardından dikleşen memelerin eski haline getirilmesi için de bu operasyon uygulanır. Tüm bunlara ek olarak, sütyen askılarının omuzlarda yarattığı baskı hissini ortadan kaldırmak adına da bu işleme başvurulabilir. Son olarak, belirli fiziksel aktiviteleri yapamadığından dolayı şikayetçi olan kadınlar için de uygun bir operasyon olduğunu söyleyebiliriz.

Başlıklar

Meme Küçültme Nedir?

Meme küçültme ameliyatının yapılması için birden çok sebep bulunduğundan bahsetmiştik. Tıbbi sebepler dışında yalnızca memelerinin görünümünden rahatsız olanlara da bu operasyon uygulanır. Operasyonun memelerin büyüklüğüne bağlı olarak 2.5 ila 4 saat arasında sürdüğünü söyleyebiliriz. Ters T veya lolipop kesi yöntemleri kullanılarak cilt ve meme dokusunun alınmasıyla yapılan bir operasyondur. Meme küçültme ameliyatı; zannedildiği kadar zor ve riskli bir ameliyat değildir. Ameliyatın ardından kişinin en kısa sürede eski haline döneceğini ifade edebiliriz. Hatta, en çok bir hafta içerisinde operasyonun hiçbir etkisi kalmadan normal hayata devam edilebilir. Bunun yanı sıra, diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi meme küçültme ameliyatının ardından da birtakım izler meydana gelebilir. Küçük kesi ve dikiş izleri; her ne kadar gözle görülür halde olsa da yaklaşık 3-4 ay sonra cilt rengine dönerek eski görünümüne erişecektir.

Estetik kaygılar ve medikal sebepler; bu operasyonun yapılma sebepleri olarak dikkat çekmektedir. Memelerin çok büyük olmasına bağlı olarak ortaya çıkan sarkma, simetrik olmama, kötü görüntü, kıyafet bulamama gibi sebeplerin bu operasyona neden olduğunu ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra, memelerin büyüklüğüne ve ağırlığına bağlı olarak oluşan omuz, boyun ve sırt ağrılarının ortadan kaldırılması için de meme küçültme operasyonuna başvurmak mümkündür. Buna ek olarak, kamburluğun önlenmesi için de bu ameliyat yapılabilir.

Büyük memelere sahip olan kadınların hayatı normal insanlara göre daha zordur. Her şeyden önce, belirli fiziksel aktiviteleri yaparken zorlanırlar. Meme altında pişik, mantar, enfeksiyon ve yara oluşumları meydana gelebilir. Bunun yanı sıra, sütyen askılarının yaratmış olduğu baskının ortadan kaldırılması için de meme küçültme operasyonuna başvurulabilir. Memelerin büyük oluşunun ciddi bir problem olduğunu ifade etmek gerekir. Bu noktada, en az genetik faktörler kadar kişinin yaşam tarzı da etkili olmaktadır. Aşırı kilolu olan, gebelik sürecinin ardından emzirme dönemine giren, hormonal düzensizlik yaşayan, farklı rahatsızlıklar ve yaş gibi faktörlerin etkisi altına giren kişilerde de meme küçültme ameliyatı gerekli olabilir.

Sonuç olarak, hem estetik hem de medikal kaynaklı sebeplerden dolaylı olarak bu operasyona başvurmak mümkündür. Bu ameliyat ile olabilecek en az skar iziyle hastanın istediği boyutlarda ve eşit büyüklükte memeleri elde etmek amaçlanır. Ayrıca, simetrik ve estetik görünüm açısından da amaçlanan memelere sahip olmak bu operasyonun hedeflerinden yalnızca birisidir.

Gizlilik

Doktor veya sağlık ekibi ile paylaşılan tüm bilgiler sadece hastanın kişisel onayı ile paylaşılmaktadır.

Şeffaflık

Ameliyattan sonra ne bekleyeceğini bilmesi için hastayı ameliyatın tüm detaylarını bilmesini sağlamak için çalışıyoruz.

Profesyonellik

Istisnasız tüm hastalara en yüksek kalitede profesyonel hizmet sunmak için her zaman gerekli çabayı göstermeye çalışıyoruz.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı; yukarıda anlattığımız gibi olsa da bu işi bilen ve deneyimi en yüksek seviyede olan bir doktor tarafından yapılmalıdır. Bu operasyon; en basit haliyle meme ve deri içerisinde bulunan yağ dokusunun alınmasıyla gerçekleştirilmektedir. Ancak, tıpkı meme büyütme operasyonunda olduğu gibi meme gelişimi tamamlanmış 20 ve üzeri yaşlardaki kadınlar için uygun olduğunu ifade etmeliyiz. Bir başka deyişle, 20 yaşından küçük olan kızların bu operasyonu geçirmesi asla tavsiye edilmez.

Meme küçültme ameliyatı; birçok estetik operasyonda olduğu gibi genel anestezi altında yapılır. Daha önce de söylediğimiz gibi iki farklı yöntem vardır. Lolipop kesi ve ters T kesi yöntemleri kullanılan bu operasyon en çok dört saat sürmektedir. Hangi metodun kullanılacağı ise memelerin özelliklerine göre değişir. Lolipop kesi yönteminde meme ucunun çevresinde dairesel olarak bir kesi yapılır. Kesinin ardından bölgede bulunan meme ve fazla cilt dokusu alınır. Bu işlem sırasında bilhassa süt kanallarının zarar görmemesi adına dikkatli davranılır.

Ters T kesi yönteminde memenin en alt kısmında ters T harfi şeklinde kesi yapılır. Burada bulunan fazlalık statüsündeki meme ve cilt dokusu alınır. Sonuç olarak, hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, meme küçültme ameliyatı geçiren kişinin operasyonun ardından bir gün boyunca hastanede kalması gerekir. Dren çekilmesi ve pansuman yapılmasının ardından hasta taburcu edilir. Ancak, bilhassa ilk iki hafta boyunca kontroller yapılır. İkinci haftadaki kontrolün ardından dikişler alınır. Ayrıca, izlerin alınması için özel kremler kullanılır. Buna ek olarak, hastanın özel sütyen kullanması tavsiye edilir. En geç bir hafta içerisinde hastanın normal hayatına devam edebileceğini söylemek gerekir. Fakat, yine de memeleri korumak adına altı hafta boyunca sporcu sütyeninin kullanılması tavsiye edilir.

Meme küçültme ameliyatının ardından her şeyin olumlu olmayacağını ifade etmeliyiz. Bilhassa ilk altı ay ila 12 aylık dönemde ağrılara rastlanabilir. Bilhassa hafif şiddette batma ve sızlamanın söz konusu olacağını ifade etmeliyiz. Fakat, bu ağrı veya sızlama kişinin yaşam kalitesini düşürecek türden bir durum değildir.

"meme küçültme ameliyatının ardından dinlenmek son derece önemlidir. Bu yüzden, en az üç, en çok ise yedi gün olması şartıyla evde istirahat edilmelidir"

Op. Dr. Serif Yavuz

Meme Küçültme Ameliyatının Ardından Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme küçültme ameliyatının ardından da birtakım sıkıntılar yaşanabilir. Diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi iz kalma durumu görülebilir. Ancak, izin şekli ve boyutu; operasyonun hangi yöntemle yapıldığına ve ciddiyetine göre farklılık gösterir. Lolipop tipinde izin çok daha az olacağını söyleyebiliriz. Bu yöntemde kesi miktarının az olmasından dolayı belirgin bir iz kalmayacaktır. Ters T tipi ameliyat türünde ise oluşacak izin çok daha belirgin olacağını ifade etmeliyiz. Ancak, bu yöntemin ardından meydana gelen izin de bir süre sonra ortadan kalkacağını söylemek gerekir. Ameliyatın ardından oluşacak iz; memenin ne kadar sarktığına veya hangi oranda küçültülmek istendiğine göre de farklılık gösterir.

Daha önce de söylediğimiz gibi meme küçültme ameliyatının ardından dinlenmek son derece önemlidir. Bu yüzden, en az üç, en çok ise yedi gün olması şartıyla evde istirahat edilmelidir. Ayrıca, doktor tarafından tavsiye edilen antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar da kullanılmalıdır. Sporcu sütyeninin kullanımı da son derece gereklidir. Memelere baskı yapmayan ve memelerin sarkmasının önüne geçen sporcu sütyeni giyildiği takdirde bu süreç sorunsuz olarak atlatılacaktır.

Meme küçültme ameliyatının ardından operasyonu yapan doktor tarafından pansuman günleri de belirlenecektir. Belirlenen tarihlerde pansuman yaptırılması son derece gereklidir. Çünkü, pansuman ile beraber ortaya çıkması muhtemel enfeksiyonların önüne geçilir. Ayrıca, iyileşmeyi hızlandıran bir husus olduğunu da ifade etmeliyiz. Son olarak, bu ameliyatı geçiren hastaların uzun süre boyunca ağırlık kaldırmaktan kaçınması şarttır. Bu hususlara dikkat ettiğiniz takdirde hiçbir sorun yaşamazsınız.

yuze-yag-enjeksiyonu-serif-yavuz

Yüze Yağ Enjeksiyonu

Yüze Yağ Enjeksiyonu Op. Dr. Serif Yavuz Yaşlanma başta olmak üzere farklı sebeplerden dolayı yüz ile ilgili birçok probleme rastlanmaktadır. Bu noktada, imkanların gelişmesi sayesinde bilhassa

Read More »
yuz-germe-islemleri-serif-yavuz

Yüz Germe

Yüz Germe Op. Dr. Serif Yavuz Yüz germe, hem estetik kaygılar, hem de tıbbi bir gereklilik için yapılan işlemdir. Genetik ve yaşlanma sebebiyle yüzde oluşan sarkmalar

Read More »

Yüz Estetiği

Yüz Estetiği Op. Dr. Serif Yavuz  Burun Ucu Estetiği Burun Estetiği Revizyon Burun Estetiği Primer Burun Estetiği Boyun Germe Yüz Germe Kepçe Kulak Estetiği Göz Kapağı

Read More »
Sorular ve Cevaplar

Ameliyattan sonra bir veya iki gece gözlem amaçlı, ameliyattan sonra da en az 7 gün doktor tarafından muayene ve inceleme için hastanede kalınması

En az 10 gün sonra, dikkatli olunarak ve doktor tarafından açıklanan talimatlara uyarak günlük hayata dönmek mümkündür.

Süre her hastanın durumuna göre 3-6 saat arasında değişmektedir.

Kişinin 18 yaşından büyük olması ve sağlık durumunun ameliyata izin vermesi, kişinin vücudunda karın, yanlar ve sırttan sarkmalar olması, ameliyata karar verilmeden önce plastik cerraha danışılması gerektiği için ameliyata karar verilmemelidir. herkes için uygun

Seninle iletişime Geçelim

profesyonel ekibimiz sizinle kendi dilinizle iletişime geçecektir.

İletişim Formu