Mezoterapi

Op. Dr. Serif Yavuz

Estetik operasyonları her geçen gün popüler olduğu gibi insanların beklentilerine daha kısa sürede ulaşması adına farklı teknikler de geliştirilir. Bu noktada, ameliyatsız estetik kategorisinde yer alan mezoterapinin ne olduğu birçok kişi tarafından merak edilir. Mezoterapi; ilk kez 1952 yılında Dr. Michel Pistor tarafından uygulanmıştır. Estetik amaçlı tıbbi bir işlem olduğunu söylemeliyiz. Birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Cilt yenileme başta olmak üzere bölgesel zayıflama, anti aging, selülit, lekeler, çatlaklar, saç tedavisi, yara izleri, birtakım ağrılar, spor sonucu meydana gelen yaralanmalar ve bazı deri hastalıkları tedavisi için mezoterapiden faydalanılır. Cilt altında bulunan kolajen ve elastin gibi yapıları uyaran ve etkisini gösteren mezoterapi sayesinde birçok soruna çözüm bulunur. Bu sayede, bölgedeki kan dolaşımı ve lenfatik dolaşım düzenlenmiş olur.

Başlıklar

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapinin içeriği oldukça geniştir. Enzimler, aminoasitler, vitaminler ve minerallerin tek başlarına veya birlikte karışım halinde derinin orta tabakasına mikroenjeksiyon şeklinde uygulanması tekniğine mezoterapi adı verilir. Bu noktada, hangi maddelerin enjekte edileceği kişinin beklentilerine göre değişir.

Mezoterapi; daha önce de söylediğimiz gibi birçok sorunun tedavisinde kullanılır. Birçok kişi cilt yaşlanmasından ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sarkmadan rahatsız olur. Leke tedavisi ve güneş lekeleri yine mezoterapi sayesinde çözülebilecek bir sorundur. Bunun yanı sıra, selülit, kilo kaybı, deri çatlakları, saç dökülmesi, saç tedavisi ve kellik, gözaltı morlukları ve torbaları, alerjiler, spor yaparken ortaya çıkan yaralanmalar, vitiligo, fibromiyalji gibi sorunların tedavisinde son derece işe yarayan bir yöntemdir.

Mezoterapi; yukarıdaki sorunların çözümünde işe yarayan bir uygulamadır. Ancak, bazı hallerde uygulanması risklidir. Her şeyden önce, hamile kadınlarda riskli bir uygulama olacaktır. Çocuğunu emziren kadınlar, daha önceden felç geçirenler veya geçirme riski olanlar, şeker hastalığı olanlar, kanser hastalığından muzdarip olanlar, kan pıhtılaşma sorunu yaşayanlar, mezoterapi ile kullanılacak olan ilaçlara karşı alerjik reaksiyon geliştirme riski bulunanlar, ürtiker hastaları, kalp hastalığı olanlar için mezoterapi uygulanması son derece risklidir.

Gizlilik

Doktor veya sağlık ekibi ile paylaşılan tüm bilgiler sadece hastanın kişisel onayı ile paylaşılmaktadır.

Şeffaflık

Ameliyattan sonra ne bekleyeceğini bilmesi için hastayı ameliyatın tüm detaylarını bilmesini sağlamak için çalışıyoruz.

Profesyonellik

Istisnasız tüm hastalara en yüksek kalitede profesyonel hizmet sunmak için her zaman gerekli çabayı göstermeye çalışıyoruz.

Mezoterapi ile İlgili Olarak Bilinmesi Gerekenler

Mezoterapi hakkında endişe edilmeyi gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Küçük miktardaki ilaçlar; mikroenjeksiyon yöntemiyle problemli olan bölgeye direkt olarak verilmektedir. Bu sayede, herhangi bir yan etki olmadan problem kendiliğinden çözülmektedir. Sonuç olarak, tedaviden maksimum fayda alınır. Diğer estetik operasyonlarında olduğu gibi mezoterapide de birtakım olumsuz etkilerin meydana geleceğini söyleyebiliriz. Operasyonun ardından kızarıklıklar ve morarmalar meydana gelebilir. Ancak, bu tür belirtilerin herhangi bir sorun yaratmayacağını ifade edebiliriz. Mezoterapi sırasında kullanılan maddeler; sistemik dolaşıma karışmadığı için etkileri en çok bir iki gün içerisinde ortadan kaybolacaktır.

Mezoterapi ile tedaviden anında sonuç almak mümkün değildir. Her şeyden önce, problemin şiddeti tedavinin süresini belirleyecektir. Bunun yanı sıra, kişinin yaşı başta olmak üzere cilt yapısının da tedaviyi etkileyen hususlar arasında olduğunu ifade etmeliyiz. Bu noktada, kesin konuşmamakla beraber ikinci veya üçüncü seanstan sonra mezoterapi tedavisinin olumlu cevap vereceğini ifade edebiliriz.

Mezoterapi öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi operasyondan önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların alınması asla tavsiye edilmez. Bunun yanı sıra, seansın ardından uygulama yapılan bölgeye en az 10-15 saat boyunca hiçbir şekilde su değmemelidir. Vücudu saran pantolonların giyilmemesi bir diğer önem taşıyan husustur. Ayrıca, seansın ardından ortalama iki gün boyunca vücudu zorlayacak türden spor hareketleri yapılmamalı ve ağırlık kaldırılmamalıdır. Son olarak, hastanın tıpkı banyo için geçerli olduğu gibi 10-15 saat boyunca makyaj yapmaması da gerekir. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde mezoterapi sonrasında hiçbir sorun yaşanmayacaktır.

"Mezoterapi ile tedaviden anında sonuç almak mümkün değildir. Her şeyden önce, problemin şiddeti tedavinin süresini belirleyecektir"

Op. Dr. Serif Yavuz

Mezoterapi Nasıl Yapılır?

Mezoterapinin vücudun birçok farklı bölgesine uygulanan bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. En yaygın olanlarından birisi saç mezoterapisidir. Saç mezoterapisi sayesinde hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesi ve kellik sorununa çözüm bulunur. Ayrıca, mezoterapi seansının ardından saçlar daha gür bir şekilde çıkacaktır. Kelleşme sorunundan muzdarip olan kişilerin saç derilerine vitamin, mineral ve besin öğelerinin enjekte edilmesi sayesinde dökülme ve kellik sorunu ortadan kalkacaktır. Saç mezoterapisi ile hücre metabolizmasını hızlandırmak da mümkündür. Enfeksiyonları ortadan kaldırmak ve hem hacimli hem de uzun ve güçlü saçlara kavuşmak adına saç mezoterapisinin tercih edilmesi uygundur.

Mezoterapi yönteminde son derece ince iğneler kullanılır. Bu iğneler sayesinde saç derisinin altına saçı besleyici bileşenler enjekte edilir. Sonuç olarak, dokunun güçlendirilmesi ve bakım yapılması sağlanır. Saç ekim işlemlerinden altı ay sonra saç mezoterapisi uygulanır. Bu sayede, yeni çıkmış saç tellerine bakım yapılarak gelecekteki saç dökülmelerinin önüne geçilir. En az saç mezoterapisi kadar bilinen bir diğer yöntem yüz mezoterapisi olmaktadır. Yüzde bilhassa güneş ışınlarından dolayı sorunlar yaşanır. Yaşlanmaya bağlı olarak cildin dolgunluğu ve görünümü kötüye gidecektir. Ancak, küçük miktardaki ilaçların karıştırılmasıyla beraber cildin içine ve altına enjekte edilmesiyle istenilen sonuç alınabilir. Yüz mezoterapisi sayesinde cilt; kendisini olumlu etkileyecek olan maddelerden faydalanma şansına erişir. İlaçların çok az verilmesinden dolayı herhangi bir yan etkiden bahsedilmesi mümkün değildir.

Sonuç olarak, yüz mezoterapisi sayesinde çok daha enerjik ve dinlenmiş bir cilt görünümüne sahip olmak mümkün hale gelir. Cildin elastikiyeti artar. Buna bağlı olarak, yaşa bağlı ortaya çıkan cilt sarkmalarının da azalacağını ifade edebiliriz. Kırışıklıkların hafiflemesi de yüz mezoterapisinin bir diğer sonucu olarak kendisini göstermektedir.

İğnesiz mezoterapi; özellikle son yıllarda adından bahsettirmektedir. İğne olmaktan korkan ancak mezoterapinin etkilerinden faydalanmak isteyenler için en uygun seçenek olacaktır. Bir başka deyişle, ağrı ve acı olmadan cildi yenilemek mümkün hale gelir. İçerisinde son derece etkin bir karışım bulunur. Cilde herhangi bir hasar vermeden fibroblast büyüme faktörlerini uyaran bu karışım ile ciltte gözle görülür seviyede etki oluşacaktır. Uygulamanın ardından bilhassa cilt altında kolajen üretimi ve güçlü lifting etkisi devam edecektir. Bu sayede, cildin tüm sorunları ortadan kaldırılır. Yeni kolajen oluşumunun desteklenmesi ile beraber hücrelerde biyolojik uyarılma ortaya çıkacaktır.

Mezoterapi denildiği zaman akla selülit mezoterapisi de gelmektedir. Neredeyse her yaş grubundaki kadın ve erkekte selülit problemine rastlanır. Hormonal faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan selülit; mezoterapi sayesinde çözüme kavuşturulacak bir sorundur. Cildin altına enjekte edilen maddeler; selülitli alanda kan akımını ve aynı zamanda lenfatik dolaşımı düzenler. Ayrıca, yağ depozitlerini de çözer. Sertleşmiş bağ dokuyu çözmesi de bir diğer avantaj olarak dikkat çekmektedir. Selülit mezoterapisi ile dört ila on hafta içerisinde son derece başarılı sonuçlar alınır. Ancak, diyet ve egzersiz ile desteklenen mezoterapinin çok daha iyi sonuçlar vereceğini ifade etmeliyiz.

Son olarak, bölgesel yağlanmanın birçok kişi ciddi bir sorun olduğunu söylemek gerekir. Karın, kol, bel ve bacaktaki bölgesel yağlanmaların ortadan kaldırılmasında da mezoterapiden faydalanılmaktadır. Bu işlem ile beraber operasyon alanındaki yağ dokunun yıkılması sağlanır. Bölgesel yağlanma tedavisinde kullanılan mezoterapi yöntemi aynı zamanda diyet ve egzersiz ile desteklenmelidir.

Siz de istediğiniz takdirde mezoterapinin olumlu özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Vücut Estetiği

Vücut Estetiği Op. Dr. Serif Yavuz  Karın Germe 360° Germe Post Bariatrik Cerrahi Sırt Germe Bacak Germe Kol Germe Annelik Estetiği Ele Yağ Enjeksiyonu Vajinoplasti Sizinle

Read More »
vajina-daraltma

Vajinoplasti

Vajinoplasti Op. Dr. Serif Yavuz 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde estetik operasyonların sayısı her geçen gün artmaktadır. İnsanların estetik ameliyatlara olan bakış açısı değişmektedir. Geçmiş yıllarda

Read More »
sirt-germe

Sırt Germe

Sırt Germe Op. Dr. Serif Yavuz Günümüz şartları dikkate alındığında insanların yaşamış oldukları sıkıntıları bir kader olarak görmediklerini söyleyebiliriz. Geçmiş yıllarda burun ve kulak görüntüsünden dolayı

Read More »
Sorular ve Cevaplar

Mezoterapi tedavisi basit bir işlem olarak kabul edilir, böylece hasta tamamlandıktan hemen sonra normal hayata dönebilir.

hasta tamamlandıktan hemen sonra normal yaşama dönebilir

Her seans yaklaşık 15-30 dakika

18 yaş üstü ve sağlık durumu iyi olan kişiler

Seninle iletişime Geçelim

profesyonel ekibimiz sizinle kendi dilinizle iletişime geçecektir.