Primer Burun Estetiği

Op. Dr. Serif Yavuz

Burun; hiç şüphesiz yüzün en çok dikkat çeken kısmıdır. Burun ile ilgili şekil bozukluklarının varlığı ciddi anlamda can sıkar. Bunun yanı sıra, koku alma hissinden sorumlu olan burnun bu işlevini yerine getirmemesi halinde duruma acilen müdahale edilmelidir. Soluduğumuz havayı ısıtma, nemlendirme, temizleme gibi işlevleri olan burun; sonuç olarak hayatımızı devam ettirmemiz noktasında hayati bir fonksiyona sahiptir.

Burun ile ilgili olarak yaşanan sorunların giderilmesi için vakit kaybetmeden harekete geçilmelidir. Burnun estetik görünümünü düzeltmek adına yapılan ameliyatlara burun estetiği operasyonu adı verilmektedir. Bunun yanı sıra, estetik kaygılardan bağımsız olarak yalnızca sağlık sebeplerinden dolayı yapılan operasyonlara ise septorinoplasti adı verilir. Bu noktada, hayatınızda ilk kez burun estetiği operasyonu geçirecekseniz primer burun estetiği sürecine girdiğinizi söylemeliyiz. Bir başka deyişle, burun estetiği; hem primer hem de sekonder olmak üzere iki farklı şekilde yapılır. Birinci ameliyatın ardından istenilen sonuçlar elde edilmediği takdirde bu durumu düzeltmek adına sekonder burun estetiği operasyonu geçirilir.

Başlıklar

Burun Estetiği Neden Gerekli Olur?

Estetik kaynaklı sebeplerin burun estetiği yapılmasındaki en önemli faktör olduğunu söylemeliyiz. Burnun doğuştan veya sonradan geçirilen travma kaynaklı almış olduğu şekilden memnun olmayan kişiler için burun estetiği operasyonu gerekli olmaktadır. Ancak, burun ameliyatları ile rahatsız olunan burun görüntüsünü düzeltmek her zaman mümkün olmayabilir. Çünkü, her hastanın dokusu, ameliyata farklı bir şekilde cevap verir. Bilhassa burnun simetrik açıdan mükemmel bir görüntüye ulaştırılması son derece zor ve emek isteyen bir süreçtir.

Primer burun estetiği ile her şeyden önce fiziksel görüntünüzü değiştirme şansına sahip olabilirsiniz. Bu sayede, çok daha özgüvenli biri olacaksınız. Fakat, ameliyat olmaya karar vermeden önce operasyon ile ilgili beklentilerinizi gerçekçi bir şekilde belirlemelisiniz. Ayrıca, operasyondan tam olarak ne beklediğinizi de doktorunuzla paylaşmalısınız. Primer burun estetiği için en uygun adaylar mükemmel bir sonuca ulaşmaktan ziyade burnunun görünümünü düzeltmeyi hedefleyenler olacaktır. Bunun yanı sıra, primer burun estetiğinin başarılı olmasını belirleyen birden çok faktör bulunmaktadır. Her şeyden önce, cerrah seçimi önem taşır. Bu operasyon konusunda bilgi ve becerisi bulunan, deneyimi son derece yüksek olan bir cerrah tercih edilmelidir. İşini iyi yapan cerrahların isteyeceği ücret biraz fazla olabilir. Bu noktada, paradan ziyade operasyonun başarısını düşünmelisiniz.

Primer burun estetiğinin verimli olmasını belirleyen unsurlardan birisi de hastanın özellikleri olacaktır. Hastanın yaşı başta olmak üzere genel sağlık durumu, burun yapısı, burundaki şekil bozukluğunun seviyesi, dokular ve hastaya bağlı olan birtakım faktörler de burun estetiği operasyonunun başarılı olmasını belirlemektedir. Bu operasyonun zannedildiği kadar ağrılı ve riskli olmadığını söylemeliyiz. Ancak, yine de hastaya sakinleştirici ilaçlar yapılır. Genel anestezi altında gerçekleştirilen operasyon sırasında herhangi bir riskli durum meydana gelmez. Ameliyat esnasında burun derisi; alt kısımda bulunan kıkırdak ve kemik dokudan ayrılır. Bu sayede, hedeflenen biçime getirilir.

Primer burun estetiğinde biçimlendirme ise hastanın burun yapısına ve cerrahın öngörüsüne göre şekillenmektedir. Açık veya kapalı olarak gerçekleştirilen bu operasyonda cerrahın sizin için hangi tekniği uygun gördüğü de son derece önemlidir. Burunda fazlalık meydana getiren doku parçaları; oldukça hassas çekiciler ile çıkarılır. Çıkarılan dokular; operasyon sırasında farklı bir kısmın eksikliğinin giderilmesinde kullanılabilir. Son olarak, primer burun estetiğinin hangi yaşlardan itibaren yapılması gerektiğinden bahsetmeliyiz. Erkeklerde ve kadınlarda 17-18 yaşlarıyla beraber bu operasyon yaptırılabilir. Bu yaşların öncesinde yaptırılması riskli olacaktır. Her şeyden önce, burun gelişiminin tamamlanması beklenmelidir. Bunun yanı sıra, 18 yaşından küçük bireylerin henüz olgun olmadığını düşündüğümüzde verecekleri kararların yanlış olacağını da hesaba katmalıyız. Bilhassa fiziksel görüntüsüyle ilgili beklentilerini netleştiren bir hastanın bu operasyona başvurması doğru olacaktır.

Gizlilik

Doktor veya sağlık ekibi ile paylaşılan tüm bilgiler sadece hastanın kişisel onayı ile paylaşılmaktadır.

Şeffaflık

Ameliyattan sonra ne bekleyeceğini bilmesi için hastayı ameliyatın tüm detaylarını bilmesini sağlamak için çalışıyoruz.

Profesyonellik

Istisnasız tüm hastalara en yüksek kalitede profesyonel hizmet sunmak için her zaman gerekli çabayı göstermeye çalışıyoruz.

Primer Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Daha önce burun estetiği geçirmemiş bir hastaysanız primer operasyon için uygun biri olduğunuzu söylemeliyiz. İri, kısa, geniş ve kırık burun gibi durumların düzeltilmesi için bu operasyon yapılmaktadır. Kemerli burun yapısına sahip olan veya burun sırtı çökük olanların da burun estetiği yaptırabileceklerini ifade etmeliyiz. Burun estetiği operasyonu; yalnızca estetik kaygılar gözetilerek yapılmaz. Burun tıkanıklığı sorunundan muzdarip olanların da bu operasyona başvurduğunu söylemeliyiz. Bu sayede, nefes alma problemleri düzeltilir. Her ne olursa olsun, burun estetiğinin ardından en iyi burun; hem nefes alabilen hem de kişinin yüzüne en çok yakışan burun olacaktır.

Burun estetiği cerrahisi; daha önce de söylediğimiz gibi açık veya kapalı tekniklerle yapılır. Burun ucundan çok küçük bir kesi ile bu operasyona başlandığı takdirde uygulanan tekniğe açık teknik adı verilir. Açık teknikte cerrahın görüş açısı son derece fazladır. Bir başka deyişle, tüm anatomik yapıya hakim olur. Bunun yanı sıra, kıkırdak ve kemik yapılarındaki sorunlar apaçık ortaya çıkar. Ayrıca, operasyon sonrasında yapılan düzeltmelerin açık bir şekilde görüldüğünü de söylemeliyiz. Kısacası, farklı sürprizlerle karşılaşılmaz. Son olarak, açık tekniğin burnun anatomik yapısına çok daha saygılı bir şekilde hareket edilen bir teknik olduğunu söylemeliyiz.

Primer burun estetiği operasyonu geçirmek istiyorsanız size hangi tekniğin uygulanacağı noktasında bilmeniz gerekenler var! Burnun yalnızca kemik ve orta kıkırdak kısmında sorun olduğu takdirde kapalı teknik uygulanır. Bir başka deyişle, burun ucunda düzeltme yapılmayacağı hallerde kapalı tekniğe başvurulur. Ancak, burun ucunda birtakım değişikliklerin yapılması isteniyorsa bu sefer açık teknik uygulanır. Primer burun estetiğinde kapalı tekniğin sıklıkla tercih edildiğini söylemeliyiz. Çünkü, revizyon (sekonder) burun estetiği operasyonlarında açık tekniğe gereksinim duyulur. Yine de hangi tekniğin uygulanacağına cerrahın yapacağı detaylı incelemelerden sonra karar verilecektir.

"Primer burun estetiği için en uygun adaylar mükemmel bir sonuca ulaşmaktan ziyade burnunun görünümünü düzeltmeyi hedefleyenler olacaktır."

Op. Dr. Serif Yavuz

Primer Burun Estetiğinin Ardından İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Primer burun estetiği; sıklıkla genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi; her ne kadar operasyonu yapan cerraha göre değişse de genellikle bir ila 1.5 saat arasında farklılık gösterir. Operasyonun ardından aynı gün içerisinde taburcu olmak mümkündür. Ancak, herhangi bir komplikasyonun meydana gelmesi halinde duruma müdahale edebilmek adına bir gün hastanede kalınması tavsiye edilir.

Primer burun estetiği operasyonlarında tampon kullanılmaz. Ancak, operasyonun bitmesiyle beraber burun üzerine alüminyum bir alçı konmaktadır. Bu alçı; beşinci veya altıncı günde alınır. Burun estetiği operasyonu; daha önce belirttiğimiz üzere çok sıkıntılı bir süreci ifade etmez. Ancak, hastanın operasyonun ardından iyi bir şekilde dinlenmesi gerekir. Bir hafta dinlenen ve bu sürede ilk etkileri atlatan bir hasta; sonraki hafta işine geri dönebilir. Denize girmek isteyenlerin ise en az on gün boyunca beklemesi gerekir. Uçağa binmek için ise beş günün geçmesi tavsiye edilir.

Primer burun estetiği operasyonu geçirmeyi düşünenlerin bilmesi gereken farklı hususlar da vardır. Ağır bir işte çalışıyorsanız, operasyon ertesinde bir süre işinize ara vermeniz şarttır. Çünkü, burnunuzun şeklini aldığı bu dönemde alacağınız bir hasar tüm emeklerin boşa gitmesine sebep olur. Spor yapmak isteyenler ise iki hafta boyunca beklemelidirler. Yine operasyonun ardından bir ay geçmesiyle beraber gözlük kullanılmaya başlanabilir.

Sonuç olarak, primer burun estetiği için yukarıdaki detaylara dikkat etmelisiniz!

Vücut Estetiği

Vücut Estetiği Op. Dr. Serif Yavuz  Karın Germe 360° Germe Post Bariatrik Cerrahi Sırt Germe Bacak Germe Kol Germe Annelik Estetiği Ele Yağ Enjeksiyonu Vajinoplasti Sizinle

devamını oku »
vajina-daraltma

Vajinoplasti

Vajinoplasti Op. Dr. Serif Yavuz 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde estetik operasyonların sayısı her geçen gün artmaktadır. İnsanların estetik ameliyatlara olan bakış açısı değişmektedir. Geçmiş yıllarda

devamını oku »
sirt-germe

Sırt Germe

Sırt Germe Op. Dr. Serif Yavuz Günümüz şartları dikkate alındığında insanların yaşamış oldukları sıkıntıları bir kader olarak görmediklerini söyleyebiliriz. Geçmiş yıllarda burun ve kulak görüntüsünden dolayı

devamını oku »
Sorular ve Cevaplar

Ameliyattan sonra bir veya iki gece gözlem amaçlı, ameliyattan sonra da en az 7 gün doktor tarafından muayene ve inceleme için hastanede kalınması

En az 10 gün sonra, dikkatli olunarak ve doktor tarafından açıklanan talimatlara uyarak günlük hayata dönmek mümkündür.

Süre her hastanın durumuna göre 3-6 saat arasında değişmektedir.

Kişinin 18 yaşından büyük olması ve sağlık durumunun ameliyata izin vermesi, kişinin vücudunda karın, yanlar ve sırttan sarkmalar olması, ameliyata karar verilmeden önce plastik cerraha danışılması gerektiği için ameliyata karar verilmemelidir. herkes için uygun

Seninle iletişime Geçelim

profesyonel ekibimiz sizinle kendi dilinizle iletişime geçecektir.