PRP

Op. Dr. Serif Yavuz

Estetik operasyonları sayesinde hayatınız boyunca yaşadığınız veya herhangi bir travma sonrası ortaya çıkan kusurlarınıza çözüm bulabilirsiniz. Cerrahi yöntemler ile birçok sorun çözülürken son zamanlarda ameliyatsız estetik de popüler hale gelmiştir. Hastaların bıçak altına yatmadan operasyon geçirmesini sağlayan bu teknikler ile hem hızlı hem risksiz bir şekilde sonuç alınır. Bu yöntemler arasında birazdan bahsedeceğimiz PRP de yer almaktadır.

Başlıklar

PRP Nedir?

PRP’nin açılımı platelet rich plasmadır. Bu işlem sırasında ilk olarak kişinin vücudundan küçük bir miktar kan alınmaktadır. Ardından, özel bir işlem sayesinde kanın plazması ayrıştırılır. Sonrasında ise enjeksiyon ile beraber vücuda geri verilir. Bu noktada, elde edilen plazma; platelet hücrelerine kıyasla çok daha zengindir. Plateletler; kanın pıhtılaşmasını sağlamak ile görevlidir. Bunun yanı sıra, içerdikleri büyüme faktörü sayesinde bilhassa yaraların en kısa sürede iyileşmesini sağlarlar.

PRP tedavisi; modern tıbbın bizlere sunmuş olduğu bir armağandır. Kişinin kendi vücudundan alınan kanların bazı hastalıkları iyileştirmek için kullanıldığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra, bu yöntem ile çok daha genç ve yepyeni bir cilde kavuşmak da mümkündür. Hem çevresel hem de genetik faktörlerden dolayı yavaşlayan hücre yenilenmesinin önüne geçilmesi için PRP tedavisi belirleyici olmaktadır. Sonuç olarak, PRP ile saç dökülmesinden başlayarak ağrı tedavisine, cilt gençleştirmeye ve ortopedik merkezli birçok hastalığa çözüm bulunur. PRP tedavisinin herhangi bir riskinin olmaması da ciddi bir avantaj olarak dikkat çeker.

PRP; daha önce de söylediğimiz gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Diyabet ve varis kaynaklı olarak ortaya çıkan ancak hiçbir şekilde iyileşmeyen bacak yaraları başta olmak üzere tendon yaralanmaları ve tenisçi dirseği gibi tendinitlerde, diş implantlarının ardından yara iyileşmesi sürecini hızlandırmaya kadar birçok sorunun çözülmesinde kullanılır.

Herkesin tahmin edebileceği üzere deride hem çevresel hem de yaşlanmaya bağlı olarak birçok sorun ortaya çıkar. Derinin elastikiyetinin azalması başta olmak üzere kırışıklıklar ve sarkmalar ciddi anlamda sıkıntı yaratmaktadır. Bilhassa kadınlar için derideki yaşlanma sonucu ortaya çıkan etkilerin birer kabus niteliğinde olduğunu söylemeliyiz. Ancak, antiaging amaçlı olarak uygulanan PRP tedavisi sayesinde plateletlerin içermiş olduğu büyüme faktörleri devreye girer. Bir başka deyişle, derideki sarkma ve kırışıklıkları önlemek adına kolajen ve elastin liflerin yapımının arttırılması hedeflenir.

PRP tedavisinin hangi aralıklarla ve hangi oranda yapılacağı ise merak konusudur. Bu noktada, iki ila dört hafta aralıklarla yapılan üç veya dört seanslık uygulama ile vücuda herhangi bir yabancı madde veya ilaç verilmeden yüzde yüz doğal bir yöntemle gençleşme sağlanır. PRP; basit bir şekilde uygulandığı gibi etkisini de en kısa sürede gösterir. Neredeyse ilk seanslarla beraber cildin kuru ve mat görünümü ortadan kalkar. Uzun süreli PRP seansları ile kırışıklarda hafifleme, cildin elastikiyetinde artma gibi önemli gelişmeler de gözle görülür seviyeye gelmektedir.

Gizlilik

Doktor veya sağlık ekibi ile paylaşılan tüm bilgiler sadece hastanın kişisel onayı ile paylaşılmaktadır.

Şeffaflık

Ameliyattan sonra ne bekleyeceğini bilmesi için hastayı ameliyatın tüm detaylarını bilmesini sağlamak için çalışıyoruz.

Profesyonellik

Istisnasız tüm hastalara en yüksek kalitede profesyonel hizmet sunmak için her zaman gerekli çabayı göstermeye çalışıyoruz.

PRP Nasıl Uygulanır?

PRP; ameliyatsız estetik kategorisinde olmasına rağmen son derece ciddi bir operasyondur. Bu yüzden, bu konuda deneyimli ve bilgili olan uzman bir doktor tarafından uygulanmalıdır. Daha önce de söylediğimiz gibi hastadan kan alınarak PRP sürecine başlanır. Alınan kan; steril şartlarda özel bir tüpün içerisine konar. Ardından, kan içerisinde bulunan jel tüpe yerleştirilir. Tüpe konulan kandaki maddeler beş ila sekiz dakika içerisinde ayrıştırılır. Bu sayede, kanın trombositlerden ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kısmı ayrıştırılmış olur. Sonuç olarak, elde edilen karışım; enjeksiyon yöntemiyle ilgili alana uygulanır.

PRP’den en iyi sonucu almak için iki ila dört hafta aralıklarla uygulanması gerektiğini belirtmiştik. Bunun yanı sıra, ortalama üç veya dört seans yeterli olacaktır. Bu noktada, kişinin ihtiyacına göre PRP ile mezoterapi kombini de yapılabilir. PRP kürünün tamamlanmasının ardından yılda bir veya iki kez enjeksiyonlarla işlemin devamı sağlanmalıdır.

"PRP; basit bir şekilde uygulandığı gibi etkisini de en kısa sürede gösterir. Neredeyse ilk seanslarla beraber cildin kuru ve mat görünümü ortadan kalkar. Uzun süreli PRP seansları ile kırışıklarda hafifleme, cildin elastikiyetinde artma gibi önemli gelişmeler de gözle görülür seviyeye gelmektedir."

Op. Dr. Serif Yavuz

PRP ile Cilt Gençleştirme Nasıl Mümkün Olur?

Ciltte meydana gelen sorunlardan dolayı birçok kişinin sıkıntı yaşadığı bilinir. Cildin tıpkı bir yaralanma gibi bazı özelliklerini kaybetmesinden dolayı bir süre sonra yaşlandığını ifade etmeliyiz. Bu noktada, sorunun çözümüne paralel olarak yara iyileştirme adına kullanılan yöntemler cildi gençleştirirken de kullanılır. Ciltte meydana gelen hasarı en etkili, hızlı ve doğal biçimde onarabilecek yapı ancak derinin kendisindeki bütünde yer alır. Bu yüzden, damarlardaki sihirli gücü harekete geçiren ve ondan faydalanan PRP yöntemi işe yarar.

PRP ile cilt gençleştirme işlemleri daha çok yüz, boyun, eller, bacaklar, dekolte, kollar gibi vücut bölgelerinde yapılır. Bilhassa lazer ve peeling gibi uygulamaların hemen ardından derinin hızla yapılanmasını sağlamak adına PRP son derece faydalı olmaktadır. Ultraviyole ışınlarına maruz kalan ciltte bir süre sonra kırışıklıklar, sarkmalar, lekeler ve çöküntüler meydana gelebilir. Ayrıca, yaşlanmaya bağlı olarak cildin bir süre sonra parlaklığını ve esnekliğini kaybetmesi de söz konusudur. Ancak, PRP sayesinde cildin yaşamış olduğu tüm sorunlara çözüm bulunur. Cildin her açıdan güzelleştirilmesi sağlanır. Bunun yanı sıra, ciltteki iyileşmesi uzun süren yaraların iyileştirilmesinde de PRP yöntemi etkili olur.

PRP; daha önce de bahsettiğimiz gibi kişinin kendi kanının birtakım işlemlerden geçirildikten sonra yine kendi vücuduna enjekte edilmesi işlemidir. Herhangi bir yabancı maddenin veya ilacın vücuda verilmediği bu yöntem; en çok üç dört seansta tüm etkisini gösterecektir. PRP sayesinde tamamen doğal bir gençleşme sağlanacaktır. PRP; özellikle cilde uygulandığında daha ilk seanslardan itibaren etkisini gösterecektir. Ciltteki kuru ve mat görünümü ortadan kaldıracak olan PRP; kırışıkları da yavaş yavaş ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra, elastikiyetini kaybeden cildin bu özelliğinin artmasında da faydalı olacaktır. PRP; birçok kişinin kabusu olan yaşlanma belirtilerini azalttığı gibi yaşlanma sürecini de geciktirmektedir. Bir başka deyişle, başka hiçbir yerde bulamayacağınız gençlik aşısı yapmaktadır. Sonuç olarak, cildindeki yaşlanma belirtilerini beklemeden yaşlanmaya çözüm bulmak isteyenler tarafından tercih edilmelidir.

PRP sonrasında ciltte herkesin hayran kalacağı türden parlak ve sağlıklı cilt görünümü ortaya çıkar. Fakat, bu görünümün bir süre sonra ortadan kalkma ihtimali de bulunur. Bu yüzden, cildi gençleştirici türden ek uygulamalar da gerekli olabilir. 3-4 seanslık PRP uygulamasının ardından 10-12 ayda bir olmak üzere işlemin tekrar edilmesi doğru bir karar olacaktır.

PRP’nin Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mı?

PRP’nin yan etkileri olsa dahi ciddi seviyede olmadığını ifade etmeliyiz. Uygulandığı alanda bilhassa enjeksiyonun batım yaptığı yerlerde birtakım şişlikler, ağrı ve morarma meydana gelebilir. Bu yüzden, herhangi bir enfeksiyona yol açmamak adına PRP uygulanan bölge steril tutulmalıdır. PRP tedavisinde hastanın kendi hücreleri ile işlem yapıldığı için oluşabilecek ciddi bir yan etkinin bulunmadığını ifade etmeliyiz.

PRP; herkes için uygun olmayabilir. Hamile veya emziren kadınlar tarafından yaptırılması uygun değildir. Bunun yanı sıra, birtakım kan hastalığı olanlar tarafından da tercih edilmemelidir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar ve kanser hastalığı geçirenlerin de PRP’den uzak durması gerekir. PRP tedavisinin ardından bilhassa ilk gün herhangi bir şekilde banyo yapılmamalıdır. Ayrıca, güneşten korunmak da son derece gerekli bir husustur.

yuze-yag-enjeksiyonu-serif-yavuz

Yüze Yağ Enjeksiyonu

Yüze Yağ Enjeksiyonu Op. Dr. Serif Yavuz Yaşlanma başta olmak üzere farklı sebeplerden dolayı yüz ile ilgili birçok probleme rastlanmaktadır. Bu noktada, imkanların gelişmesi sayesinde bilhassa

devamını oku »
yuz-germe-islemleri-serif-yavuz

Yüz Germe

Yüz Germe Op. Dr. Serif Yavuz Teknolojinin gelişmesiyle beraber estetik operasyonların sayısı her geçen gün artıyor. Daha çeşitli estetik operasyonları yüzünden insanların önünde farklı seçenekler yer

devamını oku »

Yüz Estetiği

Yüz Estetiği Op. Dr. Serif Yavuz  Burun Ucu Estetiği Burun Estetiği Revizyon Burun Estetiği Primer Burun Estetiği Boyun Germe Yüz Germe Kepçe Kulak Estetiği Göz Kapağı

devamını oku »
Sorular ve Cevaplar

PRP enjeksiyonları klinikte yapılabilecek basit bir işlem olarak düşünüldüğünden hastanede kalmaya gerek yoktur ve işlem bittikten hemen sonra hasta ayrılabilir.

PRP enjeksiyonları bittikten sonra hasta günlük hayatına dönebilir.

Süre, doktorun önerdiği seans sayısına bağlı olarak her seans için 15-30 dakika arasında değişmektedir.

Plazma vücutta zaten mevcut olduğu için deneyimli bir doktor tarafından yapıldığı sürece PRP enjeksiyonlarının herhangi bir yan etkisi yoktur.

Seninle iletişime Geçelim

profesyonel ekibimiz sizinle kendi dilinizle iletişime geçecektir.