Sekonder rinoplasti; burnun durumuna cerrah tarafından bakılarak açık veya kapalı teknik tercih edilerek yapılmaktadır. İlk operasyonun ertesinde birtakım deformitelerin meydana geldiği kemik, kıkırdak ve yumuşak doku tekrardan şekillendirilmektedir. Ayrıca, burnun ucunda düşüklük veya yükseklik olduğu takdirde bu duruma da müdahale edilmektedir. Asimetri bozukluğu ve eğrilik gibi problemlere de çözüm bulunur.

Sekonder rinoplasti sırasında ilk olarak kıkırdak doku üzerinde birtakım çalışmalar yapılır. Kıkırdak dokunun yetersiz kalması halinde kaburgadan kıkırdak grefti alınabilir. Buna ek olarak, nefes alma fonksiyonunun düzeltilmesi için çalışmalar yapılır. Başka bir işleme gerek duyulmadığı takdirde operasyon sonuçlandırılır.

Sekonder rinoplasti; zor ve karmaşık olmasından dolayı ilk ameliyata kıyasla daha uzun sürmektedir. İyileşme süreci de yine hastanın durumuna ve operasyonun ciddiyetine göre farklılık göstermektedir. Bir gün sonra taburcu edilen hastanın soğuk uygulama ile rahatlaması sağlanmaktadır. Ciddi ağrısı olan hastalara ağrı kesiciler de verilebilir. Operasyonun ardından yedi gün geçmesiyle beraber plastik ateli alınır. Ardından, tekrar bant yapıştırılır.

Sonuç olarak, sekonder rinoplastinin ardından bir yıl geçmesiyle beraber burun en son şeklini almaktadır.