Saç Ekimi Sonuçları Arasında Fark Neden Olur?

Op. Dr. Serif Yavuz

Saç ekimi; kellik probleminden muzdarip olan erkekler için kurtarıcı niteliği taşımaktadır. Bu uygulamaya başvuran sayısı da her geçen gün artmaktadır. Ancak, saç ekiminin herkes için benzer sonuçlara sahip olması mümkün değildir. Bir başka deyişle, saç ekiminin sonuçlarını etkileyen birden çok faktör bulunur.

Saç ekimi; bugüne kadar bilhassa erkeklerin başvurduğu bir yöntem olsa da son yıllarda kadınların da saç ekimi yaptırmak istedikleri bilinmektedir. Saç uzaması ve gürleşmesi; hormonlar ile alakalı bir süreçtir. Bu yüzden, her iki cinsiyet için de saç ekimi sonuçları farklılık gösterir. Daha net ifade etmek gerekirse, kadınlarda saç ekimi uygulamasının sonuçlarını görmek erkeklere kıyasla daha uzun sürmektedir. Saç ekiminin ardından bir ay geçmesiyle beraber hastanın tüm saçları dökülmektedir. İki ay geçmesiyle beraber hastada yepyeni saçlar çıkmaktadır. Ancak, daha önce de söylediğimiz üzere kadınlarda bu süre erkeklere göre biraz daha uzundur. Beşinci aya kadar olan süreçte saçların tamamı çıkmaktadır.

Başlıklar

Saç Ekimi Sonuçlarına Hangi Faktörler Etki Eder?

Saç ekimi sonuçlarının farklılık göstermesinin birden fazla sebebi bulunur. Kadınlar ve erkekler arası doğal cinsiyet farklılıklarından dolayı saç ekimi sonuçlarında değişiklikler olsa da sonuçları etkileyen farklı etmenler de vardır.

  • Saç ekiminin nasıl olacağını gösteren detayların başında uygulama niteliği gelir. Bir başka deyişle, saç ekimi yüzde yüz uygulanıyorsa istenilen sonuç alınır. Ancak, uygulamada eksiklikler varsa sonuç parlak olmaz. Bunun yanı sıra, hekimin uygulamaya göstermiş olduğu özenin de sonuç üzerinde belirleyici olduğunu ifade etmeliyiz. Saç ekimi için tercih edilecek hekim önem taşır. Saç kökleri başta olmak üzere işlemin tamamına özen gösteren hekimden hizmet alındığı takdirde herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.
  • Her insanın anatomik yapısı farklıdır. Hatta, anatomik faktörlerin sonuç üzerinde en çok etkili olan etmen olduğunu ifade etmeliyiz. Bu noktada, hekim, muayene sırasında anatomik faktörleri tek tek ele almalıdır. Tedavi planlaması sırasında da anatomik etmenlere bağlı olarak hareket edilmelidir. Hastanın saçlarının yönü tedavi planlamasını etkileyen faktörlerden birisi olmaktadır.
  • Saç ekimini uygulayan hekim; herkese aynı özenle davransa da yine de sonuçların herkes için aynı olmayacağını ifade etmeliyiz. Çünkü, her insanın genetik yapısı farklıdır. Yara onarım hızının aynı olmamasından dolayı yaralar farklı zamanlarda iyileşiyorsa saç ekimi uygulamasının da sonuçlarının herkes için aynı olmadığını ifade etmeliyiz. Saç uzama ve yara iyileşme hızı arasında proteinsel benzerlik yer alır. Vücudun yapım onarım gücü; bu noktada belirleyici olmaktadır. Yaraları daha hızlı onaran vücut yapısına sahip olan bireyin saçları da daha hızlı çıkacaktır.
  • Saç ekiminin nasıl yapıldığı da önem taşır. Saçların yerleştirilmesi sırasında köklerine özen gösterilmesi gerekir. Saç kökleri uygun yerleştirildiği takdirde saç ekimi sonucunun da olumlu olacağını ifade etmeliyiz.
Gizlilik

Doktor veya sağlık ekibi ile paylaşılan tüm bilgiler sadece hastanın kişisel onayı ile paylaşılmaktadır.

Şeffaflık

Ameliyattan sonra ne bekleyeceğini bilmesi için hastayı ameliyatın tüm detaylarını bilmesini sağlamak için çalışıyoruz.

Profesyonellik

Istisnasız tüm hastalara en yüksek kalitede profesyonel hizmet sunmak için her zaman gerekli çabayı göstermeye çalışıyoruz.

Saç Ekimi Sonrası Kişisel Özen

Her hastanın saç ekimi sonuçları yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı farklılık gösterir. Ancak, hekimin özen göstermesi kadar hastanın da saçlarına gereken bakım işlemlerini yapması önem taşır. Yeni saçlarına kavuşan hasta üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmelidir. Bunun yanı sıra, insanlardaki saç dökülme sebepleri aynı değildir. Bazı insanların saçları doğal sebeplerden dolayı dökülür. Bazılarının ise kansızlık vb hastalıklardan dolayı saçlarının döküldüğünü söylemeliyiz. Bu noktada, hastalığın meydana gelme sebeplerine çözüm bulmak adına gereken tedaviye başvurulmalıdır.

Son olarak, saç ekim tekniği, beslenme düzeni, saç derisi bakımı ve hijyen, stresten uzak yaşam şartları gibi faktörlerin de saç ekimi sonuçlarını etkilediğini ifade etmeliyiz.

yuze-yag-enjeksiyonu-serif-yavuz

Yüze Yağ Enjeksiyonu

Yüze Yağ Enjeksiyonu Op. Dr. Serif Yavuz Yaşlanma başta olmak üzere farklı sebeplerden dolayı yüz ile ilgili birçok probleme rastlanmaktadır. Bu noktada, imkanların gelişmesi sayesinde bilhassa

devamını oku »
yüz germe ameliyatı

Yüz Germe

Yüz Germe Op. Dr. Serif Yavuz Yüz germe, hem estetik kaygılar, hem de tıbbi bir gereklilik için yapılan işlemdir. Genetik ve yaşlanma sebebiyle yüzde oluşan sarkmalar

devamını oku »

Yüz Estetiği

Yüz Estetiği Op. Dr. Serif Yavuz  Burun Ucu Estetiği Burun Estetiği Revizyon Burun Estetiği Primer Burun Estetiği Boyun Germe Yüz Germe Kepçe Kulak Estetiği Göz Kapağı

devamını oku »
Seninle iletişime Geçelim

profesyonel ekibimiz sizinle kendi dilinizle iletişime geçecektir.

İletişim Formu