Sırt germe ameliyatı; sağlık problemlerinden dolayı sıklıkla kilo alan kişilere uygulanır. Hoş olmayan çatlak ve sarkmalardan kurtulmak adına faydalı bir operasyondur. Ancak, bu ameliyatı yaptırmak isteyenlerin her şeyden önce gerçekçi beklentiler içerisinde olması gerekir. Sırt bölgesinde estetik açıdan hangi bölgelerden rahatsız olduğunu bilen ve hekime aktaran bir hastanın çok daha verimli sonuçlar elde edeceğini söyleyebiliriz.

Sırt germe ameliyatına hazırlık evresinde hastanın herhangi bir ilaca veya maddeye karşı alerjisinin olup olmadığını bildirmesi gerekir. Sürekli olarak bir ilaç kullanan, aynı zamanda alkol ve sigara bağımlılığı olan bir hastanın bu durumları doktoruna söylemesi şarttır. Ayrıca, daha önceden geçirilen cerrahi operasyonlar hakkında da doktora bilgi verilmelidir. Diğer estetik operasyonlarında olduğu gibi sırt germe ameliyatından önce de hastaya birtakım tetkikler yapılır. Plastik cerrahi doktoru; yapılan tetkiklerin ardından hastanın ameliyat olup olmayacağına karar verir.

Sırt germe ameliyatı yaptırmak isteyen hastanın her şeyden önce sigarayı bırakması gerekir. Aksi takdirde, operasyon sonrası oluşan yaralar geç kapanacaktır. Ameliyat sonrasında ise egzersizler ve diyet önerileri dikkate alınmalıdır.