Yüze Yağ Enjeksiyonu

Op. Dr. Serif Yavuz

Yaşlanma başta olmak üzere farklı sebeplerden dolayı yüz ile ilgili birçok probleme rastlanmaktadır. Bu noktada, imkanların gelişmesi sayesinde bilhassa estetik alanında birçok yeni uygulamaya imza atılır. Yüze yağ enjeksiyonu; özellikle son yılların popüler olmuş estetik uygulamaları arasında bulunur. Yüzdeki dolgunluk ve canlılık ihtiyacı hisseden bölgelere ince katmanlar şeklinde yağ verilmesi işlemine yüze yağ enjeksiyonu denir.

Başlıklar

Yüze Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Yüze yağ enjeksiyonu; vücudun farklı bölgelerinden alınan yağlar ile yapılır. Bu noktada, karın veya basen bölgesinden alınacak yağların bu işlemde kullanıldığını söylemeliyiz. İşlemden evvel milimetrelik küçük bir giriş noktası belirlenir. Yuvarlak uçlu iğne sayesinde belirlenen bölgeden 20 ila 30 cc kadar yağ alınır. Alınan yağın miktarı çok fazla değildir. 10 cc yağ; en fazla bir kibrit kutusuna denk gelir. Bu yüzden, 30 cc yağ; en çok üç kibrit kutusu kadar olacaktır. Bir başka deyişle, yağın alındığı bölgede herhangi bir incelme olmaz.

Vücuttan alınan yağ; daha ince kanüller yardımıyla yüzün ihtiyaç duyulan bölgesine transfer edilir. Transfer yapılırken iğne ucu kadar bir giriş noktası belirlenecektir. Yüze yağ enjeksiyonu; diğer estetik operasyonlara kıyasla farklıdır. İşlemler sırasında dikiş atılması ve dikişe bağlı iz kalması ihtimali bulunmaz. Bunun yanı sıra, yüze yağ enjeksiyonu; başka ameliyatlar ile birleştirilmektedir. Burun estetiği veya yüz gerdirme operasyonu gibi uzun süren ve genel anestezi altında yapılan operasyonlarla birleştirilen yüze yağ enjeksiyonundan olumlu sonuç alınır. Bir başka deyişle, bu tip ameliyatların yaklaşık 15 dakikalık kısmında yüze yağ enjeksiyonu yapılır.

Yüze yağ enjeksiyonu ile ilgili olarak yapılan çalışmalara yurt dışında daha çok rastlanır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi diğer estetik operasyonlar ile birleştirilen yüze yağ enjeksiyonu; yurt dışında tek başına da yapılır. İlgili bölgenin uyuşturulmasıyla beraber işlemden kısa sürede verim alınır. Yağ enjeksiyonu; yüzün farklı bölgelerine uygulanır. Elmacık kemiği belirginleştirme başta olmak üzere yanak bölgesini dolgunlaştırma ve çeneyi şekillendirme işlemleri için yüze yağ enjeksiyonundan bahsedebiliriz.

Yüze yağ enjeksiyonu ile ilgili olarak merak edilen bir diğer husus ise işlemin kalıcı olup olmadığıdır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda uygulamanın kalıcılık oranı yüzde 60 olarak belirlenmiştir. Bu yüzden, bazı durumlarda operasyondan verim alınamayabilir. Bir başka deyişle, operasyonun tekrar edilmesine ihtiyaç duyulur. Bu noktada, operasyonun tekrar edilmesi ihtimaline karşı önlem alınır. Her defasında karın veya basen bölgesinden yağ alınmaması için sonraki enjeksiyonlarda kullanılması adına fazla miktarda yağ alınabilir. Bu yağlar; eksi 20 derecede muhafaza edilir.

Yüze yağ enjeksiyonunu bir örnekle açıklamak mümkün! İnsan yüzü; 10 ila 12 cc arasında yağ enjeksiyonuna ihtiyaç duyar. Bu noktada, vücudun karın veya basen bölgesinden 20 cc yağ alınır. Bu yağın 10 cc’si kullanılır. Kalan 10 cc’lik kısmı ise saklanır. Buna ek olarak, yüze uygulanan 10 cc’lik yağın 6 cc’lik kısmının kalıcı olacağını söylemek gerekir. Sonraki seansta da 10 cc yağın enjekte edilmesiyle beraber yüzdeki kalıcı yağ miktarı 10 ila 12 cc arasında farklılık gösterecektir.

Yüze yağ enjeksiyonu ile ilgili olarak herhangi bir endişe duymaya gerek yoktur. Çünkü, iyileşme süreci hem sorunsuz hem de kısa sürer. Diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi yüze kesi veya dikiş atılması mümkün değildir. Kanül adı verilen özel materyaller ile yapılıyor olmasından dolayı operasyonun ertesinde herhangi bir şişlik ve morluk meydana gelmesine rastlanmaz. Bunun yanı sıra, yüze yağ enjeksiyonu ile beraber enjekte edilecek yağların kalıcılık oranı daha önce de söylediğimiz gibi yaklaşık yüzde 60’tır. Bu yüzden, bazı uzmanlar, ilk seansta kalıcılık oranını hesap ederek olması gerekenden daha çok yağ enjekte edebilirler. Bu sebepten dolayı, hastalarda geçici bir şişlik meydana gelir. Ancak, ilaç tedavisiyle beraber şişliklerin kısa sürede ortadan kalkacağını söylemeliyiz.

Gizlilik

Doktor veya sağlık ekibi ile paylaşılan tüm bilgiler sadece hastanın kişisel onayı ile paylaşılmaktadır.

Şeffaflık

Ameliyattan sonra ne bekleyeceğini bilmesi için hastayı ameliyatın tüm detaylarını bilmesini sağlamak için çalışıyoruz.

Profesyonellik

Istisnasız tüm hastalara en yüksek kalitede profesyonel hizmet sunmak için her zaman gerekli çabayı göstermeye çalışıyoruz.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Kimlere Uygulanır?

Yüze yağ enjeksiyonu; halk arasında yağ dolgusu veya yağ dokusu transferi olarak bilinir. Yüzün hacim kaybını ortadan kaldırmak adına yapılan bir operasyon olduğunu söyleyebiliriz. Yaşlanma sırasında yüzdeki sarkmalara ek olarak yüzün hacim kaybetmesine de rastlanır. Ancak, son yıllarda daha da popüler olan yüze yağ enjeksiyonu ile hacim kaybını yavaşlatmak mümkün hale gelir. Bunun yanı sıra, yüz hacmini korumak ve bazı özel durumlarda hacmi arttırmak adına da yüze yağ enjeksiyonu yapılabilir. Daha önce de söylediğimiz gibi yüze yağ enjeksiyonunda kullanılan yağ; kişinin kendi vücudundan alınır.

Bu operasyon yüzün istenilen her bölgesine uygulanabilir. Alın ortasındaki çökük kısmı telafi etmek, kaşlardaki hacim kaybına çözüm bulmak, şakak bölgesi çökmelerini ortadan kaldırmak, göz altı hacim eksikliklerini gidermek, çene bölgesindeki hacim eksikliklerine çözüm bulmak, yanak hacimsizliğini ortadan kaldırmak, burun sırtı düzensizliklerini doldurmak adına yüze yağ enjeksiyonu işleminden faydalanılır. İnsanın kendi yağıyla dolgu yapılması; tıbbın bizlere sunmuş olduğu bir mucize olarak kendisini gösterir.

Yüzdeki yaşlanma ve yaşa bağlı olarak ortaya çıkan tüm problemleri ortadan kaldırmak adına yüze yağ enjeksiyonundan faydalanmak mümkündür. Ancak, bu operasyonun bilhassa otuz yaşını geçmiş kişiler tarafından yaptırılması tavsiye edilir. Bu noktada, kişinin yüzünü yaşlandıkça gözlemlemesi gerekir. Hacmin kritik miktarda azaldığı yerler tespit edilmeli ve yüze yağ enjeksiyonu bu bölgelere uygulanmalıdır. Bu noktada, ciddi hacim kaybı yaşayanlar, bu işlemin uygulanmasına 30 yaşında başlayabilirler. İki veya üç senede bir seans olacak şekilde yoğun bölgelere uygulama yapılmalıdır. İzlenilen bu stratejiye yağ doku idame tedavisi adı verilir.

Yüze yağ enjeksiyonu; genellikle 30’lu yaşlarla beraber uygulanmaya başlasa da bazı kişiler bu işlemlere daha geç başlayabilirler. Bu yüzden, onların yüzündeki hacim gerekliliği çok daha fazla olacaktır. Bilhassa yaşlanmanın ilerleyen seviyelerindeki insanların durumu daha kritiktir. Bu noktada, yüz gençleştirme ameliyatlarının bir seçeneği olarak tek seansta tüm yüze yüksek hacimli yağ enjeksiyonu yapılması da yer alır. Ancak, bu işlem için istekli olan kişilerin her şeyden önce sabırlı ve gerçekçi beklentilere sahip kişiler olması şarttır. İşlem sonrası meydana gelmesi muhtemel şişlik bazı insanlar için can sıkıcı olabilir.

"Yüze yağ enjeksiyonunun ardından yüzün final hacmine ulaşması için toplam altı haftalık bir sürecin geçmesi gerekir."

Op. Dr. Serif Yavuz

Yüze Yağ Enjeksiyonunun Ardından Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüze yağ enjeksiyonu uygulanmasının ardından uygulama bölgesinde şişlik veya morluk meydana gelebilir. Bazı kişiler bu süreci sorunsuz olarak atlatsa da bazı hastalarda çok belirgin ve can sıkıcı şişliklere rastlanır. Küçük ve tek bölge uygulamalarında en az beş, en çok ise yedi gün içerisinde normal hayata dönmek mümkündür. Ancak, yüzün her yerine yağ enjeksiyonu uygulaması yapıldığı takdirde bu süre üç haftaya kadar uzayabilir. Uygulamanın ardından bilhassa 48.saat ile beraber şişliğin en yüksek seviyeye çıkacağını söylemeliyiz. Bu zaman diliminde hastaların yüzlerinin görüntüsünden şikayet ettikleri aşikardır. Ancak, oluşan şişliğin yarıdan fazlası ödem olmakla beraber bir süre sonra geçecektir. Yağ dokusunun yüzde 30’lık kısmının ise eriyeceğini ifade etmek gerekir. Geriye kalan kısım ise kalıcı olacaktır.

Yüze yağ enjeksiyonunun ardından yüzün final hacmine ulaşması için toplam altı haftalık bir sürecin geçmesi gerekir.

Vücut Estetiği

Vücut Estetiği Op. Dr. Serif Yavuz  Karın Germe 360° Germe Post Bariatrik Cerrahi Sırt Germe Bacak Germe Kol Germe Annelik Estetiği Ele Yağ Enjeksiyonu Vajinoplasti Sizinle

devamını oku »
vajina-daraltma

Vajinoplasti

Vajinoplasti Op. Dr. Serif Yavuz 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde estetik operasyonların sayısı her geçen gün artmaktadır. İnsanların estetik ameliyatlara olan bakış açısı değişmektedir. Geçmiş yıllarda

devamını oku »
sirt-germe

Sırt Germe

Sırt Germe Op. Dr. Serif Yavuz Günümüz şartları dikkate alındığında insanların yaşamış oldukları sıkıntıları bir kader olarak görmediklerini söyleyebiliriz. Geçmiş yıllarda burun ve kulak görüntüsünden dolayı

devamını oku »
Sorular ve Cevaplar

Ameliyattan sonra bir veya iki gece gözlem amaçlı, ameliyattan sonra da en az 7 gün doktor tarafından muayene ve inceleme için hastanede kalınması

En az 10 gün sonra, dikkatli olunarak ve doktor tarafından açıklanan talimatlara uyarak günlük hayata dönmek mümkündür.

Süre her hastanın durumuna göre 3-6 saat arasında değişmektedir.

Kişinin 18 yaşından büyük olması ve sağlık durumunun ameliyata izin vermesi, kişinin vücudunda karın, yanlar ve sırttan sarkmalar olması, ameliyata karar verilmeden önce plastik cerraha danışılması gerektiği için ameliyata karar verilmemelidir. herkes için uygun

Seninle iletişime Geçelim

profesyonel ekibimiz sizinle kendi dilinizle iletişime geçecektir.