fbpx
İçeriğe geç

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Op. Dr. Serif Yavuz

Burnun şeklini değiştirmek için yapılan cerrahi işlemlerin toplamının adına burun estetiği rinoplasti denir. Rinoplastinin nedenleri arasında yaralanmadaki bir deformitenin onarılması, doğuştan gelen bir kusurun düzeltilmesi ya da estetik açıdan daha farklı görünmesini istemek olabilir.

Bu kapsamda; rinoplasti bazı durumlarda hem nefes alma güçlüğü hem de fiziksel görünüm rinoplasti alternatifini tercih etme sebepleri arasında olabilir. Burnun üst kısmı kemikten, alt kısmı ise deri ile kaplı kıkırdaktan oluşur. Solunum yollarında önemli bir yere sahiptir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Rinoplasti, burun içindeki kemik ve kıkırdak yapıların bu yapı içerisinde değiştirilmesi ile gerçekleştirilen plastik cerrahi bir operasyondur.
Günümüzde en sık kullanılan estetik ameliyatlardan biridir ve gelişen teknoloji ile artık çok daha basit bir operasyondur.
Doğuştan olan, sonradan ortaya çıkan veya travmaya bağlı olarak oluşan burun şekil bozukluklarını gidermek için rinoplasti yapılır.

Burun Ameliyatı- Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Pek çok nedenlerle cerrahi müdahalelerle yapılan bu işlem kapalı rinoplasti ve açık rinoplasti tekniği olmak üzere iki seçeneklidir.
Kapalı rinoplasti tekniğinde müdahale edilecek alanlar sadece burun deliklerinden yapılan kesiler ile girilir.
Bu yaklaşım, uygun seçilmiş hastalarda operasyonun daha kısa sürede yapılmasına olanak sağlar ve burun ucundaki deri tam olarak yukarı kaldırılmadığı için minör ödem oluşumuna bağlı olarak iyileşme daha kısa sürer.
Açık rinoplasti tekniği ise, burun ucunda belirgin şekil bozukluğu veya asimetrisi olan, ameliyat olmuş veya burun semptomundaki ciddi eğriliklere plastik cerrahi ile aynı seansta müdahale etmek zorunda kalan hastalarda tercih edilen yöntemdir.

Gizlilik

Doktor veya sağlık ekibi ile paylaşılan tüm bilgiler sadece hastanın kişisel onayı ile paylaşılmaktadır.

Şeffaflık

Ameliyattan sonra ne bekleyeceğini bilmesi için hastayı ameliyatın tüm detaylarını bilmesini sağlamak için çalışıyoruz.

Profesyonellik

Istisnasız tüm hastalara en yüksek kalitede profesyonel hizmet sunmak için her zaman gerekli çabayı göstermeye çalışıyoruz.

Kimlere Yapılabilir?

Öncelikle ciddi sağlık sorunu olan ve mutlaka müdahale edilmesi gereken hastalara yapılır.
Ancak bunun dışında estetik sorunları olan hastalarda, estetiğin yanı sıra fonksiyonel bozuklukları olan hastalarda da burun estetik ameliyatı yapılabilmektedir.

"Burun estetiği operasyonu geçiren hastalar; istedikleri takdirde aynı gün içerisinde taburcu edilirler. Ancak, bir gece boyunca müşahede altında tutulmaları doğru bir karar olacaktır."

Op. Dr. Serif Yavuz

Burun Yapısı Nedir?

Burnun yapısı esas olarak kemik ve kıkırdaktan oluşur. Söz konusu kemik ve kıkırdak yapılar burnun alt tabakasında yer alır. Kemik yapısı 3 kemikten oluşur. Kıkırdak yapısı 3 kıkırdaktan oluşur. Kemik ve kıkırdak yapısında kemik zarı, kıkırdak zarı, bağ dokusu ve kasları taklit eden bir yapı bulunur.

Rinoplasti Maliyeti Nedir?

Tüm plastik cerrahlar burun estetik operasyonunda açık rinoplasti yapabilir ancak kapalı rinoplasti
çok daha kapsamlı bir ameliyattır. Doktor için zor, hasta için kolay olan bu
operasyon, doğallık için uğraşanların kesinlikle ilk tercihi olmalıdır.

Kapalı burun ameliyatı ortalama 1 buçuk saat sürer ve ameliyattan hemen sonra burnun iç kısmına silikon tamponlar
yerleştirilir. Burun dışına küçük bir yama ve bandaj yerleştirilir.

Bu silikon tamponlar en son teknolojidir, içlerindeki delikler sayesinde burnunuzda tampon varken bile
nefes alabilirsiniz ve aynı zamanda silikon tampon burun deliğinizin şeklini
aldığı için tampon çıkarma işlemi çok daha kolaydır.

Hastanın mevcut durumuna, operasyonda yapılacak işlemlere ve daha pek çok muameleye göre farklılık gösterir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Rinoplastide ameliyatın kendisi kadar ameliyat öncesi dönem de önemlidir. Doktorla yapılan görüşmede öncelikle hastanın estetik cerrahi için uygun aday olup olmadığı değerlendirilir.
Aynı zamanda doktor ve hasta, fikir alışverişinde bulunarak beklentilerini ve olası sonuçlarını tam olarak anlatabilmelidir. Doktor hastanın tıbbi geçmişini, hastalığını ve mevcut kullandığı ilaçları değerlendirir.
Hekimler ayrıca ameliyat öncesi hastanın uygunluğunu belirlemek için çeşitli kan testleri ve biyokimyasal laboratuvar testlerine başvurabilirler.
Estetik burun ameliyatı, çoğunlukla genel anestezi altında yapılan bir ameliyat türüdür. Sadece küçük dokunuşlar gerektiren basit rinoplasti operasyonları için cerrahın isteği üzerine lokal anestezi de uygulanabilir.
Ameliyat ortalama 2 saat sürerken estetik ameliyat öncesi hazırlıklar ve ameliyat sonrası uygulamalar ve gözlem süreleri ile birlikte genellikle 1 gün sürer.

Burun Estetiği Hangi Durumlarda ve Kimlere Yapılabilir?

Sağlık açısından operasyona müsait olan ve anesteziye karşı dayanıklı olan herkese yapılabilir. Rinoplasti hem görsel hem de sağlık açısından kullanılan bir ameliyattır.
Genelde estetik burun ameliyatları, burnun şekli görsel olarak çekici olmadığı için yapılır. Ayrıca travma sonucu oluşan şekil bozukluklarının düzeltilmesi için estetik burun ameliyatları yapılmaktadır.
Eğri burun, uzun burun, burun ucunun düşük olması, burun deliği boyutu veya asimetri gibi problemler nedeniyle rinoplasti rapor edilebilir. Burada hastanın rinoplasti istemesi de şart.

Rinoplasti Yaş Sınırı Var Mıdır?

Yukarda da belirtilen pek çok nedenle rinoplasti yapılabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu hastanın yaşıdır. Burada yaş sınırı vardır.
Bunun nedeni fizyolojik büyümenin kesintiye uğramamasını sağlamaktır. Bu nedenle 18 yaşından önce ameliyat önerilmemektedir.

Rinoplasti Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Rinoplastide kullanılan en önemli teknikler şunlardır:
•Mikrorinoplasti yöntemi
•Plastik cerrahi
•Açık rinoplasti tekniği
•Kapalı rinoplasti operasyonu
•Piezo ultrason rinoplasti
•Sırt koruma ameliyatı

Aslında temelde rinoplasti kapalı ve açık bir şekilde yapılabilir. Genel olarak diğer farklılıklar müdahalenin yapıldığı alana ve kullanılan birimlere göre değişiklik gösterebilir.
Günümüzde plastik cerrahinin oldukça popüler hale gelmesi ve piyasa endişeleri ne yazık ki doktorları bu konuda yapılan işlemlere sanki kendi buldukları bir yöntemmiş gibi yeni isimler getirmeye sevk ediyor.
Cerrahi işlemlerde tek bir doğru veya mucizevi yaklaşımın olmadığı iyi bilinmelidir. Her yaklaşımın avantajları ve dezavantajları vardır. Hastayı ve sorunu doğru analiz etmek ve doğru yaklaşımı doğru uygulamak önemlidir.

Rinoplasti Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her ameliyat gibi rinoplasti sonrasında da birtakım dikkat edilecek kurallar vardır. Rinoplasti sonrası genellikle hafif veya orta şiddette ağrı olur.
Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün yüksek bir yastıkta yatmanız önerilir. Ameliyat sonrası temizlik ve burun bakımı için verilen sprey ve diğer ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.
Ameliyattan sonra aşırı yüz ifadelerinden ve gülmekten kaçınılmalıdır. Çarpma ya da sert bir nesneyle temastan da kaçınılmalıdır.

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nedir?

Burun müdahalesinden 5 ila 7 gün sonra belirgin bir ödem olmaz ve şişlik büyük ölçüde azalır. Burundaki ödemin tamamen inmesi ve burnun son şeklini alması 6 ila 12 ay sürerken, burun derisi kalın kişilerde bu süre daha uzundur ve 1 ila 2 yılı bulabilir. Bu süre içinde daha dikkatli yaşamak ve çarpmalara karşı özellikle dikkat etmek gerekir. Ayrıca doktorun tavsiye ettiği ilaçların düzenli kullanılması önerilir.

Rinoplasti İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Estetik burun ameliyatı ile iyileşme uzun bir süreçtir ve sabır ve zaman gerektirir. Estetik sonrası iyileşme 6 ay ile 2 yıl arasında sürebilir.
rinoplasti öncesi biraz gerginlik olsa da rinoplasti sonrası genellikle keyiflidir.

Burun Estetiği Fiyatları 2022

Rinoplasti operasyonları için elbette her kurumun uyguladığı fiyat seçenekleri birbirinden farklıdır. Ancak burada temel faktör rinoplasti yapılacak olan hastanın mevcut durumu ve estetiğin ne için yapıldığıdır.
Gerçekleştirilecek operasyonun türü ve işlemler ve hastanın durumu fiyatların belirlenmesinde rol oynar.

Ameliyatsız Rinoplasti Nedir?

Enjekte edilebilir rinoplasti veya “15 dakikalık burun ameliyatı” olarak da bilinen bu ameliyatsız işlem, düşük riskli ve ucuz bir ameliyattır. Daha az ağrı ve daha az aksama süresi vardır. Ameliyatın maliyetini veya kesintiye uğramasını karşılayamayanlar veya bıçak altına yatmaktan gerçekten korkanlar için böyle bir alternatifin olduğunu duymak oldukça rahatlatıcı olabilir. Ameliyatsız rinoplasti büyük bir burnun boyutunu küçültmeyebilir ancak simetri oluşturmak veya kontur düzensizliklerini düzeltmek aslında burnu yüzde daha küçük gösterebilir. Ameliyatsız rinoplasti aşağıdakiler için yardımcı olabilir: • Çevreleyen dokuyu doldurarak topakların görünümünü azaltmak • Kötü ezikleri, girintileri veya olukları azaltın veya ortadan kaldırmak • Simetri geliştirmek

Burun Estetik için Doktor Nasıl Seçilmelidir?

Rinoplasti sadece burnu değil yüz güzelliğini de doğrudan etkileyen bir operasyondur. Bu nedenle, doktor seçerken son derece dikkatli olmanız gerekir.
Doğru olanı seçmek, riski önemli ölçüde azaltır ve sizi mutlu eder. Burnunuzu emanet etmek istediğiniz bir cerrah seçerken, işini çok iyi yapan ve ameliyattan sonra size en çok ilgi gösterecek bir doktor bulmaya çalışın.
Öncelikle rinoplasti olan bir yakınınız varsa görüş alın ve tavsiye isteyin. Referanslar, özellikle doktorlar ve hemşireler önemlidir, ancak kendi başlarına yeterli değildir.
Size farklı söylenen isimleri mutlaka inceleyin. Doktor seçerken ne bildiğinin veya bilmediğinin farkında olmayan ve duyumlara göre hareket eden kişilere dikkat etmeyin, mutlaka araştırmanızı yapın.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Burun ucu estetiği, burnu eğri olmayan ve sadece burun ucunun düşüklüğü ve burun ucunun genişliği gibi sorunları olan hastalarda yapılan işlemlerdir. Bu işlemler sırasında burun kemiği ve kıkırdak yapısı bozulmaz.

Burun Estetik Ameliyatı Ne Kadar Sürer? Hastanede Kalmak Gerekir Mi?

Ameliyattan sonra bir gece hastanede kalınması önerilir. Doktorunuz aksini söylemedikçe ve durum farklı değilse 1 gece hastanede kalmanız yeterli olacaktır.
Rinoplasti ameliyatları ortala olarak 2 saate yakın bir zaman alabilir.

Burun Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu? İyileşme Sürecinde Hastalar Neler Yaşar?

İnsanların rinoplastiden sonra hissettikleri ve deneyimledikleri yol oldukça değişkendir. Burun ameliyatı sonrası bu farklılıklar; uygulanan cerrahi yaklaşım açık veya kapalı teknik, ameliyatın nerede yapılacağının planlanması, kemiğe müdahale derecesi kırık, törpü, burun problemleriyle ilgili işlemlerin çeşidi gibi faktörler durumu değiştirir. Burun ameliyatları genellikle ağrısız ameliyatlardır.

Burun Ameliyatında Tampon Kullanmak Gerekli Midir?

Rinoplasti sonrası burun tamponu kullanımı bazen gerekli olabilir, ancak çoğu durumda gerekli değildir. Sünger pedler artık kullanılmadığından ince silikon levhalar ile aynı fayda sağlanmaktadır. İyileşme sürecinde tampon kullanmak iyileşme sürecini hızlandırmak için önemlidir. Burada doğru kararı doktorunuz verecek.

Burun Ameliyatı Sonrası Hastalar Normal Yaşamlarına Ne Kadar Sürede Dönerler?

Ameliyattan ortalama 5 gün sonra işinize dönebilirsiniz. Ancak operasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. 1 ay ağır sporlardan, 6 hafta solaryum ve yoğun güneşten kaçınılmalıdır.

Estetik Burun Ameliyatı Neden Zordur?

Estetik burun ameliyatı neden zordur? Burada söz konusu olan zorluk hastanın durumu ve yapılacak olan işlemin türüne göre değişir. Estetik burun ameliyatı zordur çünkü burun kapalı bir kutu gibidir ve bu ameliyatı bu kutunun sadece bir tarafında yapmanız yeterlidir.

Çok Kötü Ameliyatlar Görüyorum, Ben de mi Öyle Olacağım?

Küçük ve orta ölçekli bir plastik cerrahidir. Ameliyat sırasında bayılmanız gerekir, lokal anestezi ile ameliyat önermiyorum.
Ameliyatın hastanede yapılması gerekir, tam teşekküllü veya yoğun bakım ünitesine sahip olması gerekmez.
Bu ameliyatı cerrahi bir ortamda tavsiye etmem. Doktorunuz plastik cerrah veya kulak burun boğaz doktoru (KBB) olabilir.

Ameliyattan Sonra Nasıl Bir Burnum Olacağını Nasıl Görebilirim?

Elbette burnunuza yapılacak müdahale nihayetinde et olan yapıda bir miktar hasar bırakır. Bu hasar iyileşinceye kadar şişlik, kızarıklık gibi görüntülere neden olabilir. Hatta burnunuzun daha da büyük olduğunu hissedebilirsiniz. Ancak bu kısa sürede normale dönecek bir durumdur. Burnunuzu eskisinden çok daha iyi göreceksiniz.

Komplikasyonlar ve Çıkabilecek Sorunlar Nelerdir?

En sık görülen rahatsızlığın ne olduğu ve komplikasyonlar ve çıkabilecek sorunların neler olduğu konusunda herkes merak eder.
Ancak, herhangi bir ağrı, baskı, baş ağrısı veya rahatsızlık duymazsınız. Aslında, rinoplasti çok acı ve ağrı veren bir durum değildir. Acıyı nadiren hissedersiniz. En sık görülen semptom tıkalı bir burundur.

Sorular ve Cevaplar

Korkmayın çok zor ve sancılı bir süreç değil genellikle ilk 7 günde kademeli bir iyileşme olur. Çok fazla ağrı olmaz ancak göz altlarında şişlik ve ara sıra morarma olabilir. Ama merak etmeyin, ilk haftanın sonunda her şey geride kalacak. Tabii ki, nihai sonuçlar için bir yıl beklemeniz gerekiyor.

KBB uzmanı mı yoksa plastik cerrah tarafından mı yapılmalı? Soruya dönecek olursak, ameliyatı yapacak kişinin KBB uzmanı veya plastik cerrah olması değil, ameliyatı yapacak yeterlilik ve bilgi birikimine sahip bir cerrah olması değil, aynı zamanda estetik vizyona sahip olması da önemlidir.

Her rinoplasti operasyonunda farklı işlemler gerçekleştirilir. İleri teknoloji ile burnun şekillendirilmesi için mikro testereler ve ultrason cihazları (Piezo) ile kemik şekillendirme yapılmaktadır.
Sertlik sonrası bu bölgede ameliyat sırasında duyulan sesler ve yapılan işlemler de hastanın hafızasını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle burun ameliyatları veya burun ameliyatları hasta gerektirse dahi lokal anestezi altında yapılmamalıdır.
Ameliyattan sonra genellikle buruna tampon yerleştirilir. Tampon tercih edilmesinin temel nedeni ameliyat bölgesinde kan pıhtıları biriktiğinde burunda şişlik oluşma riskidir. Ancak özel bir teknikle yapılan burun ameliyatlarından sonra tampon kullanılmasına gerek yoktur.
Burun ameliyatı sonrası, burun tamponunu çıkarma işlemi çok kısa sürdüğü için ekstra bir rahatlama sağlar. Ağrı hissedilmez ve hemen ardından çok rahat, tam bir nefes alınır.
Rinoplastinin amacı burnu küçültmek ve “kemikleri çıkarmak” mı? Bu sorunun cevabı kesinlikle hayır. Bu ameliyatın amacı buruna istenilen şekli vermektir. Ayrıca; burun estetiği operasyonunda doktor tarafından yapılan fizik muayenede hastanın burun üzerindeki derisi, iç ve dış yapıları incelenir ve yapılması gereken değişiklikler planlanır.
Seninle iletişime Geçelim

Profesyonel Ekibimiz Sizinle Kendi Dilinizle İletişime Geçecektir.