Burun Estetiği (Rinoplasti)

Op. Dr. Serif Yavuz

Sosyal medya etkisi başta olmak üzere teknolojik imkanların gelişmesi ve daha birçok sebepten dolayı burun estetiği her geçen gün daha da popüler olmaktadır. Bir insanın yüzü; onun vücudundaki en çok dikkat çeken bölgesidir. Yüzde bulunan şekil bozuklukları hem psikolojik hem de estetik açıdan sıkıntılar yaratır. Şekil bozukluklarını kaderi olarak görmek istemeyen insanların sayısının artması ve tıp alanındaki gelişmelerin her geçen gün çoğalmasından dolayı burun estetiği de önemli hale gelir.

Burun estetiğinin diğer adı rinoplastidir. İnsanların hem estetik beklentilerini karşılar hem de onların nefes alma ile ilgili sorunlarını çözmüş olur. Daha sağlıklı bir şekilde soluk alıp vermeye başlayan kişi; bununla yetinmeyerek hayalindeki burun görüntüsüne de erişir.

Başlıklar

Burun Estetiği Nedir? Neden Yapılır?

Diğer estetik operasyonlar ile kıyaslandığında burun estetiğinin daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz. Doğumsal kaynaklı, sonradan oluşan veya travmalar dolayısıyla kendisini gösteren şekil bozukluklarının ortadan kaldırılması amacıyla burun estetiği operasyonlarına başvurulmaktadır. Ayrıca, solunum bozukluğu problemini çözmek adına da burun estetiği yaptırılmaktadır. Burun estetiği; hangi sebeple yapılırsa yapılsın, burundaki solunum yolunun operasyonun ertesinde görevini tam anlamıyla yerine getirmesi hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra, operasyon ile beraber burnun tekrar şekillendirilmesi başta olmak üzere şekil bozukluklarının ortadan kaldırılması ve burnun bir kısmının şeklinin değiştirilmesi amaçlanır.

Burun estetiği; çok fazla tercih edilen bir operasyon olsa da herkesin bu operasyondan faydalanması mümkün değildir. Her şeyden önce, kişinin burun dokusunun estetik operasyona uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Bu yüzden, operasyondan evvel cerrah tarafından muayene yapılır. Burun estetiği son derece komplike bir operasyondur. En iyi sonucu vermesi adına bu operasyonu defalarca kez yapmış, alanında uzman bir cerrahtan yardım alınmalıdır. Bunun yanı sıra, istenilen sonucun alınması için 6 ila 12 ay arasında beklemek gerekir. Ameliyatın ertesinde beklenen sonucun alınamaması halinde ikinci bir operasyona başvurulmaktadır.

Burun estetiğinin yapılmasının iki farklı sebebi bulunur. Doğumdan ötürü veya sonradan ortaya çıkan bir şekil bozukluğundan dolayı nefes alıp vermeye ilişkin sorunların çözülmesi adına bu işlem uygulanır. Bunun yanı sıra, kişinin burnunun görünümünden rahatsız olmasından dolayı da bu operasyonun uygulandığını ifade etmeliyiz. Burun kemik kısmında eğrilik olması, kıkırdak yapısındaki şekil bozuklukları, aşırı büyük bir buruna sahip olmak gibi sebeplerden dolayı burun estetiği operasyonuna gereksinim duyulmaktadır.

Estetik kaygılardan dolayı burun estetiği yaptırılıyorsa kişisel tercihlerin operasyona yön verdiğini ifade etmek gerekir. Burnu normalden büyük olmasına rağmen burnunun görüntüsünden memnun olan insanlar olduğu gibi normal bir buruna sahip olduğu halde estetik operasyonu ile burnunu küçültmeyi düşünenler de vardır. Sonuç olarak, bilhassa 2010’lu yıllarla beraber popüler hale gelen burun estetiği operasyonunun hem sağlık hem de estetik kaynaklı sebeplerden dolayı yaptırıldığını ifade etmeliyiz.

Gizlilik

Doktor veya sağlık ekibi ile paylaşılan tüm bilgiler sadece hastanın kişisel onayı ile paylaşılmaktadır.

Şeffaflık

Ameliyattan sonra ne bekleyeceğini bilmesi için hastayı ameliyatın tüm detaylarını bilmesini sağlamak için çalışıyoruz.

Profesyonellik

Istisnasız tüm hastalara en yüksek kalitede profesyonel hizmet sunmak için her zaman gerekli çabayı göstermeye çalışıyoruz.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği; zannedilenin aksine çok basit dokunuşlar ile gerçekleştirilen bir operasyon türüdür. Bu yüzden, operasyon geçirmeyi düşünenlerin korkmasını gerektirecek bir husus söz konusu değildir. Genel anestezi altında yapılmasından dolayı hastanın herhangi bir acı veya endişe duyması mümkün olmaz. Cerrahın tercihine ve hastanın yaşına bağlı olarak lokal anestezi de uygulanabilir. Burun estetiği operasyonu; genellikle iki saat sürmektedir. Ancak, ameliyat öncesi hazırlıklar ve sonrasında yapılması gereken işlemlerle beraber neredeyse bir gün devam eden bir süreç olmaktadır.

Günümüzde burun estetiği operasyonlarında yaygın olarak tercih edilen iki farklı yöntem vardır. Açık rinoplasti sıklıkla tercih edilir. Bu yöntemde, burun delikleri arasında küçük bir kesiyle söz konusu bölgeye müdahale edilmektedir. Bu kesi ile cerrahın görüş alanı arttırılmaktadır. Açık rinoplasti; daha önceden burun estetiği operasyonu geçiren veya burnunda ileri seviyede bir şekil bozukluğu olan kişiler için uygundur. Cerrahın görüş açısının geniş olması bu yöntemin başarılı olmasını sağlayan bir faktördür. Ancak, bu yöntem kullanılarak ameliyat edilen hastaların iyileşme süresinin uzun olduğunu söylemek gerekir. Buna ek olarak, operasyonun ertesinde morluk ve ödem gibi sıkıntılı süreçlerin meydana gelme ihtimali daha fazladır. Kapalı rinoplasti ise burun delikleri içerisinde kalacak bir kesi ile uygulanmaktadır. Bu yöntemde, cerrahın görüş açısının daha kısıtlı olduğunu söylemek gerekir. Ancak, operasyonun ertesinde herhangi bir izin kalmaması ve iyileşme süresinin kısıtlı olmasından dolayı tercih edildiğini ifade etmeliyiz. Kapalı rinoplasti; şekil bozukluklarının boyutunun daha küçük olduğu işlemler için tercih edilmektedir.

"Burun estetiği operasyonu geçiren hastalar; istedikleri takdirde aynı gün içerisinde taburcu edilirler. Ancak, bir gece boyunca müşahede altında tutulmaları doğru bir karar olacaktır."

Op. Dr. Serif Yavuz

Burun Estetiğinin Ardından Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun estetiği; diğer estetik operasyonlarına kıyasla daha sorunsuzdur. Ancak, ameliyatın ardından ağrı meydana gelmesi kaçınılmazdır. Cerrah tarafından anestezinin etkisinin geçmesi beklenmeden hastaya ağrı kesici uygulanmaktadır. Operasyonun ertesinde yine doktor tarafından tavsiye edilen ilaçlar eksiksiz olarak kullanılmalıdır. Burun estetiği operasyonundan sonra dört ila altı saat boyunca ayağa kalkılması tavsiye edilmez.

Burun estetiği operasyonu sırasında ve sonrasında hastanın yanında bir refakatçinin olması şarttır. Çünkü, hastanın ilk kez ayağa kalkmasıyla beraber başının dönmesi veya gözünün kararması mümkün olabilir. Ayrıca, genizden kan akıntısı sorununa da rastlanmaktadır. Kanamanın farkında olunmadan yutulması yüzünden bulantı ve kusma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Hatta, kanlı kusma ve çok koyu renkli dışkı gibi belirtilerle karşılaşmak mümkündür.

Burun estetiği operasyonunun ardından hastaların normal hayatına devam etmesi için çok kısa bir süre beklenmelidir. Ameliyatın ardından altı saat geçmesiyle beraber mide bulantısının olmadığı hallerde çorba ve ayran gibi sulu gıdalardan azar azar tüketilebilir. İstendiği takdirde su da içilebilir. Ancak, her ne olursa olsun, bilhassa ilk birkaç gün boyunca sıvı gıdalarla beslenmek şarttır. Operasyonun ardından göz altları ve burun çevresi başta olmak üzere yüzün belirli kısımlarında şişlik ve morlukların meydana gelmesine aldırış edilmemelidir. Çünkü, bu tip belirtiler, operasyonun bir gereği olarak ortaya çıkmaktadır. Oluşan şişlik ve morluklar; zaman geçtikçe kendiliğinden ortadan kaybolacaktır. Ancak, kanamanın önlenmesi adına yastık yüksek tutulmalıdır. Bunun yanı sıra, ilk 15 gün boyunca buruna hiçbir şekilde su çekilmemelidir. Sümkürmek ise yine tehlikeli davranışlardan birisidir.

Burun estetiğinin ardından burnun tıkalı kalması ise son derece doğaldır. Tüm bunlara dikkat eden ve operasyonun ardından ortaya çıkması muhtemel risklerin farkında olan bir hasta sorun yaşamayacaktır. Burunda istenilen şeklin ortaya çıkması için ortalama altı ay boyunca gözlük kullanılması tavsiye edilmez.

Burun Estetiğinin Ardından Ne Kadar Sürede İyileşmek Mümkündür?

 

Burun estetiği; çok riskli bir operasyon olmadığı için iyileşme süresi diğer estetik operasyonlara göre daha kısadır. Ancak, yine de operasyonun boyutuna göre iyileşme süresinin değiştiğini ifade etmek gerekir. Dört ila altı saat içerisinde hastaların ayağa kalkarak dolaşması mümkün olduğu gibi bu süreçte herhangi bir bulantı veya kusma olmadığı takdirde yemek yenmesine de izin verilir.

Burun estetiği operasyonu geçiren hastalar; istedikleri takdirde aynı gün içerisinde taburcu edilirler. Ancak, bir gece boyunca müşahede altında tutulmaları doğru bir karar olacaktır. Ameliyatın ertesinde buruna tamponlar yerleştirilir. Koruyucu amaçlı bu tamponlar; operasyonun ardından bir iki geçmesiyle beraber çıkarılmaktadır.

Sonuç olarak, burun estetiği ameliyatı geçirmek isteyenlerin yukarıdaki detayları bilmesi şarttır.

 

yuze-yag-enjeksiyonu-serif-yavuz

Yüze Yağ Enjeksiyonu

Yüze Yağ Enjeksiyonu Op. Dr. Serif Yavuz Yaşlanma başta olmak üzere farklı sebeplerden dolayı yüz ile ilgili birçok probleme rastlanmaktadır. Bu noktada, imkanların gelişmesi sayesinde bilhassa

Read More »
yuz-germe-islemleri-serif-yavuz

Yüz Germe

Yüz Germe Op. Dr. Serif Yavuz Teknolojinin gelişmesiyle beraber estetik operasyonların sayısı her geçen gün artıyor. Daha çeşitli estetik operasyonları yüzünden insanların önünde farklı seçenekler yer

Read More »

Yüz Estetiği

Yüz Estetiği Op. Dr. Serif Yavuz  Burun Ucu Estetiği Burun Estetiği Revizyon Burun Estetiği Primer Burun Estetiği Boyun Germe Yüz Germe Kepçe Kulak Estetiği Göz Kapağı

Read More »
Sorular ve Cevaplar

Ameliyattan sonra bir veya iki gece gözlem amaçlı, ameliyattan sonra da en az 7 gün doktor tarafından muayene ve inceleme için hastanede kalınması

En az 10 gün sonra, dikkatli olunarak ve doktor tarafından açıklanan talimatlara uyarak günlük hayata dönmek mümkündür.

Süre her hastanın durumuna göre 3-6 saat arasında değişmektedir.

Kişinin 18 yaşından büyük olması ve sağlık durumunun ameliyata izin vermesi, kişinin vücudunda karın, yanlar ve sırttan sarkmalar olması, ameliyata karar verilmeden önce plastik cerraha danışılması gerektiği için ameliyata karar verilmemelidir. herkes için uygun

Seninle iletişime Geçelim

profesyonel ekibimiz sizinle kendi dilinizle iletişime geçecektir.